banner1322
x

TÜRKİYE'NİN İLK SİBER GÜVENLİK MERKEZİNİ AÇACAK

Teknopark İstanbul, Türkiye'nin ilk siber güvenlik kuluçka merkeziyle yerli siber güvenlik teknolojilerinin gelişimini ve uzman açığını kapatmayı hedefliyor.

TÜRKİYE'NİN İLK SİBER GÜVENLİK MERKEZİNİ AÇACAK
Endüstri 40 Zirvesi

İSTANBUL (AA) - Teknopark İstanbul, Türkiye'nin ilk Siber Güvenlik Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve siber güvenlik kuluçka merkeziyle yerli siber güvenlik teknolojilerinin gelişimini ve alandaki uzman açığını kapatmayı hedefliyor.

Teknopark İstanbul'dan yapılan açıklamaya göre, araştırma kuruluşu Reportlinker'in pandeminin ardından senaryolarını kapsayan raporda, halihazırda 15,8 milyar dolarlık büyüklüğe sahip olan küresel siber güvenlik pazarının 2025'te 22,2 milyar dolara yükselmesi bekleniyor ve pazarda startuplar da önemli bir yer teşkil ediyor.

21 BİNDEN FAZLA START-UP VAR

Şu an dünya genelinde 21 binden fazla siber güvenlik start-upı bulunuyor. Crunchbase verilerine göre, 2020'de 268 girişim ortalama 4,7 milyar dolar yatırım aldı. Ülkeler bazında değerlendirildiğinde ise Kuzey Amerika yüzde 36,7'lik gelir payı ile siber güvenlik pazarında lider konumda bulunuyor. Kuzey Amerika'yı, Asya Pasifik ülkeleri takip ediyor.

Ayrıca, sektörde nitelikli uzman açığı da her geçen gün artıyor. 2021 yılına kadar 3,5 milyon siber güvenlik işinin açığa çıkacağı öngörülüyor.

2021'DE HİZMETE BAŞLAYACAK

ISC araştırma verilerine göre, 4,7 milyon siber güvenlik personeline ihtiyaç duyulurken, dünya genelinde 2,8 milyon siber güvenlik yazılımcısı bulunuyor. Oluşan açığı tamamlamak için yüzde 145 oranında bir artış sağlanması gerekiyor.

Bu doğrultuda harekete geçen Teknopark İstanbul da 2020-2021 eğitim sezonunda Türkiye'nin ilk siber Güvenlik Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nin faaliyete geçtiği Teknopark İstanbul'da 2021 yılında da Türkiye'nin ilk siber güvenlik kuluçka merkezi açılacak.

"TÜM DÜNYA TİTİZLİKLE ÜZERİNDE DURUYOR"

Teknopark İstanbul Genel Müdürü Bilal Topçu, siber güvenliğin tüm dünyanın üzerinde titizlikle durduğu bir alan haline geldiğini belirterek, "Özellikle devletlerin verilerinin güvende olması adeta bir zorunluluk haline geldi. Ülkemiz şu anda da siber güvenlik alanında güçlü ve dünyada en tepede sayılacak ülkeler arasına girecek konumda." değerlendirmesinde bulundu.

Yerli teknolojilerin daha fazla gelişmesi ve dünyaya ihraç edilebilir konuma gelmesi gerektiğini ifade eden Topçu, şöyle konuştu: 

"Türkiye'de bu konuya hakim çok sayıda yetişmiş insan var. Özel olarak bu tip altyapı ve imkanları da bizler sunduğumuzda siber güvenlik üzerinde çok iyi sonuçlar alacağız. Biz Teknopark İstanbul olarak yakın zamanda açacağımız siber güvenlik kuluçka merkezimizle bu alandaki yerli startupları yakından destekleyeceğiz. Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi, Savunma Sanayii Başkanlığı ve Türkiye Siber Güvenlik Kümelenmesi'yle birlikte çalışıyoruz. Öte yandan, meslek lisemiz siber güvenlik özelinde çalışan firmalarla bir arada yetişecek öğrencilerimiz için oldukça verimli olacak. Gençlerimizi Teknopark İstanbul'daki firmalarımızla birçok uygulamada bir araya getireceğiz. Bunlar geleceğe dair çok güzel planlamalar... Bu çalışmalarımız ülkemizin küresel siber güvenlik pazarından hak ettiği payı alacak." 

TEKNOPARK MESLEK LİSESİNDE YÜZ YÜZE EĞİTİMLER BAŞLADI  

Kovid-19 tedbirleri doğrultusunda 2020-2021 sezonunda eğitim faaliyetlerine online olarak başlayan Teknopark İstanbul Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde yüz yüze eğitimler başladı.

Pendik İlçe Milli Eğitim Müdürü Aytekin Yılmaz'ın katılımıyla gerçekleştirilen oryantasyon toplantısına katılan veli ve öğrenciler okulla ilgili detaylı bilgiler aldı.

Bu kapsamda 0,47'lik dilimden öğrenci alan lisede öğrenciler, bilişim teknolojileri, ağ işletmenliği ve siber güvenlik dalında eğitim alacak, lise; STM, HAVELSAN, ASELSAN gibi Türkiye'nin lider savunma sanayi kuruluşlarının desteğiyle nitelikli eğitimler sunulacak.
 

Güncelleme Tarihi: 20 Ekim 2020, 12:56
YORUM EKLE

Huawei

Proven

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını