banner1322
x

“Potansiyelimiz var, sonuca çevirmemiz önemli”

Fanuc Türkiye Genel Müdürü Teoman Alper Yiğit, Endüstri 4.0 ile ilgili Türkiye’nin potansiyele sahip olduğunu, ancak önemli olanın bunu sonuca çevirmek olduğunu ifade etti. 

“Potansiyelimiz var, sonuca çevirmemiz önemli”
Robot Zirvesi

Fanuc Türkiye Genel Müdürü Teoman Alper Yiğit, dijital dönüşümün ve otomasyonun fabrikalar için seçenek değil zorunluluk haline geleceğini, Endüstri 4.0 ile ilgili Türkiye’nin potansiyele sahip olduğunu ancak önemli olanın bunu sonuca çevirmek olduğunu ifade etti. 

Alper Yiğit, değerlendirmelerine şöyle devam etti:

“Üretim anlamında hiçbir şeyin eskisi gibi olacağını düşünmüyoruz, hatta şimdiden bunu gözlemliyoruz. Birçok gıda ve hızlı tüketim malzemesi üreten firma, bu dönemde yavaşlamadı, aksine işleri hızlandı. Bunlardan otomasyona geçmiş olanlar çok rahat bir şekilde talebe cevap verebiliyorlar ama henüz otomatize olmamış olanlar talebe cevap veremiyorlar. Özellikle endüstriyel anlamda, pandemi sonrası üretim anlamında bizi çok yoğun günler bekliyor. Her konu dataya bağlanıyor, datayı nasıl topladığınıza, nasıl yorumladığınıza bağlanıyor. Haliyle dijital bir dünya bizi bekliyor. Kovid-19 ile birlikte bunun etkilerini görmeye başladık. Örneğin eğitimlerin çoğu dijital ortamdan yapılmaya başlandı ve bir sene önce böyle bir durum konuşuluyor olsa pek ihtimal vermezdik. Şimdiki durumda gördük ki, bunlar olabiliyor ve daha fazla olacak. Otomasyon artık bir seçenek olmayacak, tüm fabrikalar için bir zorunluluk haline gelecek. Bugün bakıldığında birçok global firma bununla ilgili altyapısını oluşturmuş durumda. Genel anlamda büyük bir dönüşüm bizleri bekliyor. Mühendislerin buna hazırlıklı olması ve iyi analiz etmesi gerekiyor. Türkiye’de iyi mühendisliğe çok ihtiyacımız var. Ülke olarak bu dönüşümü yakalamamız gerekiyor. Son üç endüstri devrimine baktığımızda Türkiye, hep sonradan geldi. Dördüncü endüstri devrimiyle alakalı çok aksiyon alıyoruz ve iyi şeyler yapmaya çalışıyoruz. Bunu sonuca döndürebilirsek, iyi bir potansiyele sahip olduğumuzu söyleyebiliriz.”
 

Güncelleme Tarihi: 21 Haziran 2020, 17:40
YORUM EKLE

Huawei

Halıcı

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını