Klemsan: Farkındalık artıkça verim artar

Endüstri 4.0 Zirve ve Sergisi’nin son gününün ilk panelinde demir çelik, makina imalatı, metal sektörlerinde Endüstri 4.0 uygulamaları konuşuluyor. Panelde konuşma yapan Klemsan Yazılım Satış Yöneticisi Murat Cihan Yükseldi enerjinin takibinin önemine değindi.

Klemsan: Farkındalık artıkça verim artar
Enerji Zirvesi

Demir çelik, makina imalatı, metal sektörlerinde Endüstri 4.0 uygulamaları konusunun konuşulduğu panelde Klemsan Yazılım Satış Yöneticisi Murat Cihan Yükseldi öncelikle “Verimli ve ilginin yüksek olduğu bir fuara katılmaktan çok mutluluk duyuyorum” diyerek memnuniyetini ifade etti ve sundukları çözümler hakkında bilgi verdi: “Klemsan Türkiye’de klemens konusunda Türkiye’nin ilk üreticisidir. 2000’li yıllardan itibaren elektronik alanına giren ürünleri de üretmeye başladık. Endüstri 4.0’ın enerji tarafındayız. Bu noktada donanım çözümlerinin yanı sıra yazılım çözümleri de geliştirmeye başladık. Enerji izleme ve yönetim sistemleri üzerine fabrika ve işletmelerde çözümler sunuyoruz. Aslında enerji izlemeyi hepimiz yapıyoruz, herkes faturalarını takip ediyor, komşununkiyle kıyaslıyor. Bireysel anlamda farkındalık var ama sanayide farkındalığın artması lazım. Başta elektrik, enerji ve demir çelik olmak üzere izlenmesi, raporlanması, verimsiz kullanımın tespiti konusunda yazılım çözümleri sunuyoruz.” dedi.

“1200 AMPER ÇEKEN BİR MAKİNAYI TAKİP ALDIK”
“Hava en pahalı enerji maliyetlerinden biridir. Kompresörlere basınç sensörleri takarak bu hava üretimini ölçebiliyoruz. Sizin maliyetleriniz arttıysa önceden takip edip, kestirimci bakımlar yaptırabilirsiniz.” diyerek örneklemede bulunan Yükseldi son olarak şu konuya dikkat çekti: “Demir çelik sektöründe bir örnek vereyim… Sadece elektrik enerjisini izleyerek Gebze’de bir fabrikada faz başına 1200 amper çeken bir makinayı takip aldık. Her gün saat 10:30 ve 14:30’da akımın düştüğünü söyledi ve takibe aldık. Aslında olan şey şu imiş: Söz konusu saatler fabrikanın çay saatidir. Basit bir örnektir, ancak takibin önemini gösterir…”

Güncelleme Tarihi: 18 Ekim 2018, 11:41
YORUM EKLE

Huawei

Halıcı

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını