banner1322
x

Kalite Yönetim sistemini dijitale taşıyacak

Standartları sağlamada dijitalin de gücünü kullandıklarını belirten Glohe Grup Kalite Müdürü Melih Cengiz, ERP sistemini kullandıklarını ve de şu anda manuel olarak devam ettirdikleri Kalite Yönetim sistemini de dijitale taşıyacaklarını açıklıyor. 

Kalite Yönetim sistemini dijitale taşıyacak
Endüstrideara

Glohe Grup Kalite Müdürü Melih Cengiz, dijitalleşmeye yönelik çalışmaları hakkında şu açıklamalarda bulunuyor: 

“Glohe olarak ürünlerimizin üretildiği fabrikamız GMP standartlarını sağlıyor. Bu standartları sağlarken dijitalin gücünü kullandığımız alanlar da bulunuyor. ERP sistemini kullanıyoruz. Üretimin, hammadde alımından son mamulün sevkine kadarki tüm süreç ERP sistemi üzerinden takip ediliyor. ERP sistemi üzerinde onaylanmayan bir hammadde ya da ambalaj malzemesi üretim alanına sevk edilemiyor. Ya da sistem üzerinde kalite onayı verilmemiş bir yarı mamulun dolum işlemine geçilemiyor. Son olarak mamul kalite onayı verilmeyen bir ürün depoya sevk edilemiyor. Bunlara ek olarak yapmayı planladığımız; şu anda manuel olarak devam ettirdiğimiz Kalite Yönetim sistemimizi de dijitale taşımak. Bu konuda çalışmalarımıza yoğunluk verdik. En doğru zamanda bu iyileştirmenin sağlanmasını planlıyoruz.

Aslında kozmetik üretimin her noktasında insan var ve olmak zorunda. Hele ki sabun üretiyorsanız. Ne kadar otomasyona sabitlemek isterseniz isteyin, bir yerden sonra ustalığın baş göstermesi gerekiyor. Bu sebeple reaktör, dolum hattı vb üretim akış kontrollerimiz manuel olarak insana bağlı durumda. Ancak personelin atacağı her adım, prosedürler ve dijital engellerle kontrol altında tutuluyor. Çalışan personellerimizi seçerken; GMP altyapısı, bilinci ve disiplini olmazsa olmaz aradığımız nitelikler. Bu özelliklere sahip olan personel adayı aslında yolu yarılamış oluyor. Bu kriterleri sağlayan personeli bulmak biraz zor oluyor açıkçası. Üretim tarafındaki personellerimiz otomatik aktarım hatlarında loadcell teknolojili reaktörlere verdiği manuel direktiflerle hammadde aktarımı sağlıyor ve üretimin her bir adımını kayıt altında tamamlıyor. Dolum hattındaysa; dolum, kapama, etiketleme, SKT vurma gibi adımlar belli bir otomasyon doğrultusunda konveyör üzerinde belli istasyonlar üzerinde gerçekleşiyor. Personele kalan ise start/stop butonunu kullanmak ve üretimin seyri otomasyonun dışına çıkıp çıkmadığını kontrol etmek oluyor.”
 

Güncelleme Tarihi: 31 Mayıs 2020, 21:05
YORUM EKLE

Huawei

Halıcı

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını