banner1322
x

BORÇELİK'TEN SEKTÖRE ÖZEL YAPAY ZEKA PROJESİ: IS4SE

Borçelik’in IS4SE projesi ile sektöre özel sensör ve yapay zeka algoritmaları geliştirmeye odaklandığını kaydeden Mustafa Ayhan, yenilikçi ürünleriyle sektörün gelişmesine katkı sağladıklarını söyledi.

BORÇELİK'TEN SEKTÖRE ÖZEL YAPAY ZEKA PROJESİ: IS4SE
Robot Zirvesi

Borçelik’in “Industrial Sensing for Smarter Europe (IS4SE)” projesi ile yassı çelik sektörüne özel sensör ve yapay zeka algoritmaları geliştirmeye odaklandığını kaydeden Ar-Ge, Bilgi Teknolojileri, Dijital Dönüşüm, Yönetim Sistemleri’nden sorumlu İcra Kurulu Üyesi Mustafa Ayhan, yenilikçi ürünleriyle sektörün gelişmesine katkı sağladıklarını söyledi. 

Ayhan, sorularımızı şöyle yanıtladı.

Mustafa Bey, şirketinizin yakın dönem gündemini anlatmanızı rica ediyoruz. Sanayinin Dijital Dönüşümü vizyonunuz nedir? 

Borçelik, rekabet üstünlüklerini sürdürülebilir kılmak için inovasyon, dijitalleşme ve Ar-Ge çalışmalarına önem veriyor. Bu alanda yürüttüğümüz istikrarlı çalışmalar neticesinde proje sayısı, ciro ve kârlılık açısından sürdürülebilir başarılar elde etmeye devam ediyoruz. Geleceğin yeni nesil ürünlerini geliştirmek ve Endüstri 4.0 dönüşümü kapsamında gerçekleştirdiği çalışmaları tek çatı altında yürütmek üzere Bilim Sanayii ve Teknoloji Bakanlığı tarafından onaylanmış Ar-Ge Merkezi’mizi, 2017 yılında hayata geçirdik. 

Çalışma alanımızı sadece ürün ve malzeme ile sınırlı görmeyerek, süreçleri, teknolojileri ve ürünleri birlikte geliştirmeye odaklanan bir Ar-Ge çatısı kurduk. Üniversiteler, araştırma merkezleri ve TÜBİTAK gibi bilim kuruluşlarının yanı sıra kendi sektörlerinin önde gelen liderleri olan müşterilerimiz ile iş birliği gerçekleştirerek, Türkiye inovasyon ekosistemine katkı sunmayı hedefliyoruz. Bu doğrultuda Borçelik Ar-Ge Merkezi’miz çalışmalarını Malzeme Geliştirme, Teknoloji Geliştirme ve Proses Geliştirme olmak üzere üç ana eksende sürdürüyor. Ar-Ge ve inovasyon projelerimizde 65 kişilik deneyimli bir insan kaynağımız bulunuyor. Şirket içinde maliyet azaltma, verimlilik, sağlık ve güvenlik, şirket dışında ise yeni ürünler, Endüstri 4.0 teşvikleri ve güçlendirilmiş müşteri hizmetleri odağında olmak üzere Ar Ge, inovasyon ve dijitalleşme girişimlerimizi devam ettiriyoruz. Geçtiğimiz yıl inovasyon alanında ticarileşmiş sekiz projemizi hayata geçirdik. Toplamda da 26 Ar-Ge ve inovasyon projesini yürütmeye devam ediyoruz.

Markanız ülkemize alanında ne gibi ilkleri kazandırdı? 

Borçelik olarak Türkiye'nin ilk özel yassı çelik üreticisiyiz ayrıca Türkiye'nin en büyük üretim kapasitesine sahip ve en yüksek kaliteli galvanizli çelik üreticisi konumunda bulunuyoruz. 
Şirket ortağımız ArcelorMittal’in Extragal galvanizleme teknolojisini özellikle otomotiv dış ve iç yüzeyine yönelik sacların üretiminde kullanan Borçelik, bu teknoloji sayesinde Türkiye'de otomotiv görünür yüzeyi için sac üretebilen ilk firma konumunda bulunuyor. Sahip olduğumuz bu teknoloji sayesinde otomotiv sektörüne Avrupa Birliği standartlarında sanayi girdisi sağlarken, Türkiye'nin bu alandaki dışa bağımlılığını da azaltıyoruz. Otomotiv, beyaz eşya, ısıtma-havalandırma, yapı-inşaat ve makina sanayii gibi ihracatımızın omurgasını oluşturan lokomotif sektörlerin önemli hammadde girdilerini tedarik ediyoruz. 

Ayrıca ülkemizde yapı inşaat sektöründe kullanılan galvanizli yapı çeliği 3,00 mm kalınlığa kadar üretilebiliyor. Biz ise Borçelik’te 3,00 - 4,00 mm aralığında da galvanizli yapı çelikleri üretiyoruz. Bu alanda ülkemizdeki tek üretici konumunda bulunuyoruz. 

Sanal gerçeklik tabanlı dünyanın ilk Kabinli/ Kumandalı Köprülü Vinç Simülatörünü başarı ile hayata geçirmiş bulunuyoruz. Borçelik Teknik Akademi olarak, vinç simülatörü eğitimi ile günümüzde çelik dahil olmak üzere pek çok sektörde hayati öneme sahip vinçlerin en güvenli şekilde kullanılmasına destek olmayı hedefliyoruz. Henüz vinç operatörü okulunun bulunmadığı ülkemizde çok önemli ve kritik bir ihtiyaca cevap veriyoruz. “Kadına Güç İş Yok” projemizle Türkiye’nin ağır sanayideki ilk çelik işçisi kadınlarının göreve başlamasına öncülük ettik. Projemiz bir yandan kadınların işgücüne katılımlarının artırılmasına ve toplumsal cinsiyet eşitliğinin gelişimine destek veriyor, bir yandan da onların mesleki becerilerinin artmasına katkıda bulunuyor.

İş gündeminizi ve hedeflerinizi öğrenebilir miyiz? Pilot uygulamalarınızdan bahseder misiniz? Bu uygulamalar üretim verimliliğine, ürün çıkış sürelerine, kaliteye, izlenebilirliğe vb. ne gibi katkılar sunuyor?

Sektörde yaptığımız iş birlikleriyle, ekonomimizin lokomotifi olan sektörlere ve markalara değer katmak öncelikli hedeflerimiz arasında yer alıyor. Bu doğrultuda Tofaş için gerçekleştirdiğimiz Ar-Ge projesi ile Fiat Egea’nın arka iç kapı iskeletinin üretimine katkı sağladık. Yapılan çalışma sonucunda Fiat Egea için 3 bin ton arka kapı iskeleti Borçelik sacı ile üretilirken iş birliği sayesinde hızlı bir seri üretimle zaman tasarrufu sağlandı.

“Industrial Sensing for Smarter Europe (IS4SE)” projesi ile yassı çelik sektörüne özel sensor ve yapay zekâ algoritmaları geliştirmeye odaklanarak yenilikçi ürünlerimizle de sektörün gelişmesine katkıda bulunuyoruz. Malzeme geliştirme çalışmalarında otomotiv sektörünün yurt dışından ithal etmekte olduğu kalitelerin yurt içinde geliştirilmelerine yönelik çalışmalar yürütüyoruz. Bu bağlamda iki önemli yeni kalite ürünün endüstriyel deneme üretim süreçleri tamamlanarak onay alma sürecine geçildi. Bu yıl için iki yeni ürünün daha eklenmesi yönünde çalışmalarımız devam ediyor.

Önümüzdeki dönemlerde belirlediğimiz ana stratejiler olan İş Güvenliği, Dijital Transformasyon, Yeni Ürün ve Hizmetlerin Geliştirilmesi gibi alanlarda güçlü adımlar atmaya devam edeceğiz. 

Yeni üretim hattı, Ar-Ge, tesis ya da teknoloji yatırımı kararı nasıl veriliyor? Yakın  dönemde ne tür bir yatırıma imza attınız? Bu yatırımın size ne gibi getirileri oldu? 

Kısa dönemde kapasitemizde belirgin bir artış öngörmüyoruz, bunun yerine lokal iyileştirmeler ve kalite geliştirmeleri üzerine odaklanmaktayız. Uzun vadede ise gerek organik gerekse yeni kapasite artırımı üzerine çalışmalarımız devam etmekte. Güncel koşullar ve piyasa durumunu sürekli değerlendirerek planlarımızı oluşturmakta ve gerektiği durumda revize etmekteyiz. Borçelik’in olmazsa olmazı; yüksek katma değerli malzemeleri üreterek global arenada vazgeçilmez bir oyuncu olmaktır. Bu amaçla dijital dönüşüm alanındaki yetkinliklerimizi de sürekli daha da ileri taşıyor ve özellikle de Borçelik Ar-Ge Merkezi’nde yürüttüğümüz çalışmalarla yeni üretim ve yazılım teknolojileri geliştirmeye devam ediyoruz. Firma olarak bugüne kadar 40 milyon TL’nin üzerinde kaynağı Ar-Ge çalışmalarımıza ayırdık. Mevcut ihtiyaçların yanı sıra inovatif projelerle geleceği bugünden yakalamamıza olana tanıyan süreçlere yatırım gerçekleştiriyoruz. Yatırım kararlarımızı uzun soluklu olarak planlıyor ve buna göre gerçekleştiriyoruz. İnovasyon ve dijital dönüşüm sayesinde rekabet avantajını korumak ve artırmak doğrultusunda çalışmalarımızı kesintisiz olarak sürdüreceğiz. 


 

Güncelleme Tarihi: 18 Haziran 2021, 12:53
YORUM EKLE
YORUMLAR
idris
idris - 1 yıl Önce

Tebrikler Mustafa Bey, özel sensör ve yapay zeka algoritmaları geliştirmeye yönelik çalışmalarınızda başarılar diliyoruz. BİSİAD olarak gelişmelerden haberdar olmak isteriz.

Saygılarımızla.

idris DOĞRUL

Huawei

Proven

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını