banner1322
x

Enerji sektöründe güç aktarım ürün seçimi

Enerji sektörü; sanayileşme ile birlikte önemi her geçen gün artan ekonomik alanlardan biridir. Büyük yatırımlarla kurulan santrallerin yüksek performansla kesintisiz çalışmaya devam etmesi için güç aktarım ürün seçimi ve ürünlerin doğru kullanılması oldukça büyük önem taşımaktadır.

Enerji sektöründe güç aktarım ürün seçimi

Günümüzde enerji üretim ve kullanımı şirketlerin en önemli gündemlerinden birini oluşturmaktadır. Sanayinin en büyük giderini oluşturan enerjinin kesintisiz ve ucuza temini üretim tesisleri için büyük avantaj sağlamaktadır.

Artan enerji kullanımı dolayısıyla oluşan yeni talepler ve yenilenebilir enerji kaynaklarına karşı oluşan ihtiyaçla birlikte yeni enerji santralleri kurulmaya devam etmektedir. Coğrafi konumu itibarı ile yenilenebilir enerji üretiminde birçok ülkeye göre daha avantajlı durumda bulunan Türkiye’de enerji sektörü yatırımları da artmaya başlamıştır.

En çok tercih edilen yenilenebilir enerji kaynakları rüzgârdaki kinetik enerjiyi elektrik enerjisine çeviren Rüzgar Enerji Santralleri (RES) ve suyun potansiyel enerjisini milin dönme hareketi ve mile bağlı jeneratör ile elektrik enerjisine dönüştüren Hidroelektrik Santralleri (HES)’dir. Bu kaynakların dışında, bir yakıtın yakılması sonucu oluşan buhar gücünün elektrik enerjisine dönüştürülmesini sağlayan termik santraller de ucuz elektrik enerjisi üretimine olanak vermektedir.

Büyük yatırımlarla kurulan santrallerin performansını artırarak yüksek karlılığa ulaşmak için dikkat edilmesi gereken önemli noktalardan biri kullanılacak güç aktarım ürünlerinin seçimidir. Rüzgarın doğrudan etki ettiği rüzgar türbinlerinin içinde bulunan rulman, keçe ve diğer güç aktarım ürünlerinden beklenen en temel özellikler uzun hizmet ömrüyle birlikte sert koşullarda bile yüksek performansla çalışmaya devam etmesidir. Hidroelektrik santral türbinlerinde ve termik santral içerisinde kullanılan güç aktarım ürünlerinin de tesis güvenilirliği, çalışma süresi ve karlılık için doğru seçilmesi ve bakımlarının doğru yapılması gerekmektedir.

Yanlış rulman seçimi ve düzenlemeleri arızalara bundan dolayı da endüstriyel üretimin azalmasına hatta tesisin durmasına neden olmaktadır. Titreşime, şok yüklere ve hatalı hizalamaya dayanması için özel olarak seçilecek rulmanlar plansız duruşların önüne geçerek verimliliği artırmaktadır.

ENDAŞ hem yeni ve hem de mevcut santrallerin performansını yükseltmek için 50 yılı aşkın tecrübesi ile güç aktarım ürün satışı ve eğitimini eş zamanlı olarak sunmaktadır.

Uygulama alanına özel rulman, keçe ve yağlama, sızdırmazlık gibi ürün grupları ile sektör ihtiyaçlarına göre müşterilerine en uygun güç aktarım ürünü seçmesini sağladıktan sonra bünyesindeki ENDAŞ AKADEMİ ile eğitim vermektedir.

Güncelleme Tarihi: 17 Şubat 2020, 12:22
YORUM EKLE

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını