Fuara dair yorumlarını paylaşan GNC Makina Yönetim Kurulu Başkanı Gökhan Çetinkaya bu yılki fuarda her ne kadar uluslararası ziyaretçilerin sayısında belirgin bir azalma olduğu görülse de gelen ziyaretçilerin daha nitelikli olduğuna dikkat çekti.  Çetinkaya şöyle devam etti: ‘’Özellikle üretimlerinde ihtiyaç ve beklentilerini net bir şekilde belirlemiş sanayiciler, hedefledikleri ve bu beklentilerini karşılayacak tezgah üreticileri ile müzakereler gerçekleştirdi. Genel ziyaretçi yoğunluğunun daha çok, kabiliyeti yüksek operasyonel yükü hafifleten ve otomasyon ünitelerine sahip Tezgah imalatçılarının stantlarında olduğunu gördük. Özellikle Avrupa ve Japon menşeili üreticilerin fuar sürecince gördüğü ilgiden memnun olduğunu düşünüyorum.’’

OTOMASYONLA PRATİK VE EFEKTİF ÇÖZÜMLER GELİTİRİLİYOR

Fuarla birlikte sektörün genel durumuna değinen Çetinkaya, ‘’Tüm tezgah üreticilerinin sektörü geliştirmek adına üzerine odaklandıkları en büyük konu ise  hala otomasyon. Ülkemizde de her geçen gün artan nitelikli insan kaynağı problemi, aynı zamanda üreten bütün ülkelerin de en büyük problemi. EMO fuarında bu farkındalığa sahip sektörün bilinen CNC tezgah imalatçılarının robot ve otomasyon uygulamalarında daha pratik ve efektif çözümler geliştirdiğini, bazı üreticilerin ise özellikle kontrol ünitesi ve yazılımlarında yapay zekadan faydalanarak üretim proseslerini otomatize etmek üzerine çalışmalar yürüttüğünü gözlemledik’’ diyerek robot ve otomasyondaki son durumu anlattı.

İŞ BİRLİĞİ GÖRÜŞMELERİ YAPILDI

GNC Makina, fuara tüm Yönetim Kurulu, üst düzey yöneticiler ve ekipten arkadaşlarla birlikte katılım sağladı. Öncelikle Türkiye’de mümessili oldukları markaları ziyaret eden GNC Makina daha sonra stratejik planları doğrultusunda ülkemizde ihtiyaç duyulan ve beklentileri karşılayacak, kendi portföylerine dahil etmek istedikleri tezgah imalatçıları ile görüşmeler yaptı.

HEDEF SAVUNMA VE HAVACILIK SANAYİNDE FARK YARATMAK HEDEF SAVUNMA VE HAVACILIK SANAYİNDE FARK YARATMAK
Editör: Haber Merkezi