Yusufeli Barajı'nda gövde yüksekliği 100 metreye ulaştı

Bittiğinde dünyanın en yüksek üçüncü barajı unvanına sahip olacak olan Yusufeli Barajı'ı gövde yüksekliğinde 100 metreye ulaştı.

Yusufeli Barajı'nda gövde yüksekliği 100 metreye ulaştı
EndüstrideAra4

ANKARA (AA) - Bittiğinde dünyanın en yüksek üçüncü barajı unvanına sahip olacak olan Yusufeli Barajıgövde yüksekliğinde 100 metreye ulaştı.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yapılan  basın açıklamasına göre, Türkiye'nin vizyon projelerinden birisi olan Yusufeli Barajı'nda geçen sene başlayan gövde beton döküm işleri sürüyor.

Toplam 4 milyon metreküp gövde hacmine sahip olan barajın programlamaya göre gövde betonunun 2 senede bitirilmesi amaçlanıyor. Baraj bittiğinde 275 metre yüksekliğiyle çift eğrilikli beton kemer kategorisinde Türkiye'nin en yüksek, dünyanın ise 3'üncü yüksek barajı unvanına sahip olacak.

23 Mayıs itibarıyla baraj için toplam 1 milyon 100 bin metreküp beton dökümü gerçekleştirdi. Böylelikle, gövdede yüzde 27,5 gerçekleşmeye ulaşıldı ve bu gerçekleşmeyle gövde yüksekliği 100 metreye ulaştı.

Bittiğinde Yusufeli Barajı ile Hidroelektrik Santral Projesi'nin toplam kurulu gücü 558 megavata ve yıllık enerji üretimi  ise 1 milyar 888 milyon kilovatsaata ulaşacak. Projenin santral binası ve enerji yapılarında betonlama çalışmaları hedeflendiği şekilde sürerken, enerji santralinin elektro mekanik parçalarının montajları da inşaat faaliyetlerine bağlı olarak gerçekleştiriliyor.

Yusufeli Barajı,bittiğinde  275 metre gövde yüksekliği ve 100 katlı bir gökdelen yüksekliğine ulaşmış olacak. Baraj gövdesinde kullanılacak 4 milyon metreküp beton, Artvin'den Edirne'ye kadar 13 metre platform genişliğinde beton yol yapılmasını sağlayacak kapasiteye sahip bulunuyor. Projeyle üretilen enerji sayesinde yaklaşık 600 bin kişinin enerji ihtiyacı giderilecek.
 

Güncelleme Tarihi: 24 Mayıs 2019, 17:24
YORUM EKLE

Enerji Zirvesi

Vat

Dergiler