Yünsa, ürün başına tüketilen enerjiyi yüzde 11 azalttı

Türkiye ve Avrupa’nın önemli yünlü kumaş üreticisi Yünsa, enerji verimliliği çalışmalarıyla sektöre öncülü ederek 2015 yılına göre ürün başına tüketilen enerjiyi yüzde 11 oranında azalttı.

Yünsa, ürün başına tüketilen enerjiyi yüzde 11 azalttı
Robot Zirvesi

Yünlü kumaş üreticisi Yünsa, çevreye duyarlı ve sürdürülebilir iş modeli ile faaliyetlerine devam ediyor. 2018 yılında enerji verimliliği projeleri ile ürün başına tüketilen toplam enerji miktarını yüzde 11 oranında azaltan Yünsa, ayrıca iklim değişikliğine olumsuz yönde etkisi olan sera gazı emisyonlarının yoğunluğunu da azalttı. 

“ENERJİ PROJELERİ İLE SÜRDÜRÜLEBİLİRLİĞİ DESTEKLİYORUZ”

Sürdürülebilirliği temel şirket prensibi arasında gören ve bunu tüm iş süreçlerine uygulayan Yünsa, enerji verimliliği, çevre ve atık yönetimi çalışmalarında ulusal ve uluslararası çapta başarılara imza atıyor. Ayrıca doğrudan yatırımları, sağladığı istihdam ve sektörde yetenekli çalışanların gelişimine katkısıyla Türkiye ekonomisine değer katıyor. Faaliyetlerinin ekonomik, sosyal ve çevresel etkilerini, Sabancı Grubu’nun etik ve sosyal sorumluluk ilkelerini temel alarak yönetiyor. Bu doğrultuda şirket; temiz üretim odaklı, çevreye duyarlı ve sürdürülebilir bir iş modeli ile faaliyetlerine devam ediyor. Enerji faaliyetleri hakkında bilgi veren Yünsa Genel Müdürü Nuri Düzgören, 2018 yılında devam ettiğimiz enerji verimliliği projelerini değerlendirdiklerini ve birim ürün başına tüketilen toplam enerjiyi baz yıl olarak belirlediğimiz 2015 yılına göre yüzde 11 oranında azaltarak 1.794.850,57 TL tasarruf sağlamayı başardıklarını ifade ediyor. Düzgören konuşmasını şu sözlerle tamamladı: “Artan enerji verimliliği sayesinde iklim değişikliğine olumsuz yönde etkisi olan sera gazı emisyonlarının yoğunluğunu, da aynı oranda azaltarak 150 ağacın bir yılda bünyesine alabileceği karbon dioksit miktarı kadar tasarruf sağlamış olduk” dedi. Nuri Düzgören, enerji tüketimini ölçüp değerlendirerek proaktif önlemler almanın ve üretilen her metre kumaş başına daha az enerji kullanmanın Yünsa için stratejik öneme sahip olduğunu vurgulayarak ekledi: “Günümüzde enerjinin ve enerji yönetiminin her geçen gün daha büyük önem kazanması ile birlikte enerji verimliliği daha da kritik bir konu. Yünsa olarak, uyguladığımız standartlar ve doğal kaynakları en verimli şekilde kullanma yönünde geliştirdiğimiz projeler ile sürdürülebilirliği destekliyoruz ve ISO 50001 belgesi ile bu alandaki çalışmalarımızı belgeliyoruz.” 
 

Güncelleme Tarihi: 16 Ocak 2019, 18:05
YORUM EKLE

Legrand

Vat

Dergiler