banner1322
x

“Yerli bir düşünce merkezi olarak Türkiye’nin enerjisi için çalışıyoruz”

Altuğ Karataş’ın hazırlayıp sunduğu Sanayide Enerji Verimliliği Programı’nın bu haftaki konuğu Shura Enerji Dönüşüm merkezi Direktörü Dr. Değer Saygın oldu.

“Yerli bir düşünce merkezi olarak Türkiye’nin enerjisi için çalışıyoruz”
Merus Power, Aha Teknoloji Teşvik

Shura Enerji Dönüşüm Merkezi’nin kuruluşu ile ilgili açıklama yapan Saygın, “Shura Enerji Dönüşüm Merkezi’nin Direktörü olarak görev alıyorum. Shura, Türkiye’deki enerji dönüşüm konusunda çalışan ilk ve tek düşünce merkezi. İki sene önce kuruldu ve o günden beri Türkiye’nin enerji dönüşümü konularına yoğunlaşıyoruz. Biz, enerji dönüşümü için gerekli olan teknolojileri, politikaları, maliyet analizlerini ve faydalarını araştırma yapıyoruz. Bu araştırmaların hepsini veri bazlı olmak üzere yapıyoruz ve halka açık olarak web sitemiz üzerinden yayınlanıyoruz. Ayrıca Shura isminden de anlaşılacağı üzere aslında bir konsey.  Farklı sektörlerin paydaşlarını bir araya getiren ve enerji dönüşümü konusunda onları tartışmayı amaçlayan bir platform görevi üstleniyor.” sözleriyle özetledi.  Shura’nın yerli bir düşünce merkezi olarak sadece Türkiye için çalıştığını belirten Saygın, enerji sektöründeki paydaşlar arasında; kamu, özel sektör ve enerji sektöründe çalışan farklı sivil toplum kuruluşlarının yer aldığını dile getiriyor. 

Saygın, enerji verimliliği ile ilgili düşüncelerini ise şu şekilde anlattı: “Enerji Dönüşümünü biz verimlilik ve yenilenebilir enerji olmak üzere ikiye ayrıldığını görüyoruz. Yenilenebilir enerji işin daha çok tedarik tarafında yer alıyor. Tüketicinin o enerjiyi nasıl kullandığı ise verimlilik konusuna giriyor. Türkiye gibi farklı sektörlerde üretim yapan bir ülke için enerji verimliliği çok önemli fırsatları içerisinde barındırıyor.   
Shura Enerji Dönüşüm merkezi Direktörü Dr. Değer Saygın, Altuğ Karataş’ın sorularını yanıtladı.
 

Güncelleme Tarihi: 13 Eylül 2019, 09:31
YORUM EKLE

Kontek

Vat

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını