Van’a yeni bir GES projesi daha geldi

Van’da 7,5 MW kurulu güce sahip yeni bir güneş enerji santrali elektrik üretmeye başladı. 114 bin metrekarelik alanda konumlanan projenin 2 bin 500 hanenin enerji ihtiyacını karşılaması planlanıyor.

Van’a yeni bir GES projesi daha geldi
Endüstrideara

Türkiye’nin güneş enerjisi açısından en avantajlı şehirlerinden biri olarak kabul edilen Van’a yeni bir yatırım daha geldi. Toplam kurulu gücü 7,5 MW olan GES projesi yaklaşık olarak 2 bin 500 hanenin enerji ihtiyacını karşılamaya hazırlanıyor. Projenin yatırım maliyeti ise 7,5 milyon dolar. 

“TESİS 2,5 AYDA FAALİYETE GEÇTİ”

Türkiye’nin şanslı lokasyonları içerisinde yer alan Van, GES projelerine sahne olmaya devam ediyor. Son olarak Van’ın Tuşba ilçesine bağlı Atmaca köyünde devreye alınan proje kapsamında 4 yatırımcı bir araya geldi. Farges, Nur-GES, Lav GES ve Silis GES üretim ortaklığında 114 bin metrekare alan üzerinde kurulan projenin toplam kurulu gücü 7,5 MW oldu. 15 Ocak’ta devreye alınan tesisin yatırım maliyeti ise 7,5 milyar dolar oldu. Yatırımla ilgili bilgi veren İşletme Sorumlusu Ümit Aksaç, zorlu kış şartlarına rağmen tesisin 2,5 ayda faaliyete geçtiğini, EPC hizmetlerini Eliss Eneri’nin üstlendiğini belirtti. Ayrıca bu projenin Tuşba ilçesine ait köylerin enerji ihtiyacını karşılayabileceğini sözlerine ekledi. 
 

Güncelleme Tarihi: 06 Şubat 2019, 10:43
YORUM EKLE

Legrand

DalElektrik Solar Banner dikey

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını