banner1339
x

“Üreticilerin hedefi daha az enerji ile daha çok üretim yapmak”

Enerjisini Üreten Fabrikalar programının bu haftaki konuğu Gersan Ürün Müdürü Mustafa Serdar Şalcı oldu. Şalcı, üreticilerin daha az enerji ile daha çok üretim yapmayı hedeflediklerini söyledi.

“Üreticilerin hedefi daha az enerji ile daha çok üretim yapmak”
Robot Zirvesi

Enerjisini Üreten Fabrikalar programının bu haftaki konuğu Gersan Ürün Müdürü Mustafa Serdar Şalcı oldu. Şalcı ile elektrikli araç şarj istasyonlarının gelişmesinden sanayide enerji verimliliğine kadar birçok konuyu ele aldık. 

Şalcı: “Biz Gersan olarak ürünlerimizi; topraklama, kablo kanalı, busbar sistemleri, pano sistemleri, elektrikli araç şarj sistemleri, LED aydınlatma sistemleri, otomasyon ve döşeme altı sistemleri olmak üzere 8 farklı kategoriye ayırıyoruz. Tüm ürünlerimizi kendimiz üretiyoruz. Ana üretim lokasyonumuz 50 bin metrekare alan üzerinde Zonguldak’ta yer alıyor. Ciromuzun yaklaşık yüzde 75’ini ihracat olarak gerçekleştiriyoruz. Ortadoğu pazarı başta olmak üzere Dubai’de Birleşik Arap Emirlikleri’nde bulunan ofisimizde gerçekleştiriyoruz. Bir diğer ofisimiz ise Nijerya’da yer alıyor. Benzer şekilde Rusya’da ve Umman’da üretim tesisimiz bulunuyor.  Bu gibi yurt dışındaki yapılanmamız sayesinde Kolombiya’dan Afrika’ya, Rusya’dan Bangladeş’e kadar dünyanın her noktasına ulaşıyoruz.” sözleriyle Gersan’ın Türkiye’deki ve dünyadaki yapılanması hakkında genel bilgiler verdi. 

Sektörle ilgili de genel bir değerlendirmede bulunan Şalcı, Günümüzde üretim çok önemli bir noktaya gelmiş durumda. Üretim olarak ürünün çeşitliliği ve teknolojinin gelişmişliği ile birlikte enerjinin kullanımı artıyor. Tabi bunun sebebi makinalaşma… Özellikle elektrik başta olmak üzere diğer enerji kaynaklarının verimli kullanılması gerekiyor. Çünkü günümüzde üretim verimliliği daha da önemli hale geliyor. Üretim yapan fabrikalar daha az enerji ile daha çok üretim gerçekleştirmesi konusunda çalışıyor. Bu konuda devreye ise otomasyon sistemleri giriyor.” Sözleriyle de üretimde enerjinin önemine değindi. 
Sanayide enerji verimliliği sağlamak amacıyla uygulanan çalışmaları ve gelişen teknolojileri konuştuğumuz Gersan Ürün Müdürü Mustafa Serdar Şalcı ile Enerjisini Üreten Fabrikalar programında keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.  
 

Güncelleme Tarihi: 05 Eylül 2019, 18:07
YORUM EKLE

Legrand

Vat

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını