banner1339
x

“Üreticilere doğru planlama yapmalarını tavsiye ediyoruz”

Enerjisini Üreten Fabrikalar programının bu bölümünde konuğumuz Ekinler Enerji Şirket Ortağı Yönetim Kurulu Başkanı Alican Ekin oldu. Ekin ile güneş enerji sektörünün Türkiye’de geldiği noktayı ve endüstriyel tesislerin ihtiyaçlarını konuştuk. 

“Üreticilere doğru planlama yapmalarını tavsiye ediyoruz”
Robot Zirvesi

Güneş enerjisiyle ilgili yeni yayınlanan yönetmelikle ilgili bilgiler veren Ekin, “12 Mayıs 2019 yılında yayınlanan yeni yönetmelikle birlikte çatı pazarının önü açıldı ve yatırımlarla çatı pazarına yöneldi. Her geçen gün elektriğe gelen zamlarla birlikte biz üreticinin elektriği sabitlemesini, ileriyi görmesini ve planlamalarını doğru yapmasını tavsiye ediyoruz. Bunun içinde fabrikaların çatı bölümündeki değeri keşfetmelerini ve bu alana yatırım yapmalarını söylüyoruz. Türkiye’nin gidişatı elektrik tüketimi anlamında 2020 yılında istenilen seviyelere ulaşırsa yatırımlarında hedeflenen noktaya ulaşılacağını öngörüyoruz. Hedefe ulaşırsak ticari anlamda fabrikalar çalışacak ve insanlar güneşi arayacak.” dedi. 

Ekin yatırımcıları önemli bir noktayla ilgili daha uyardı: “Üretim ve tüketim aynı ölçüm noktasında tesis edilmesi önemlidir. Siz fabrikanızın ya da deponuzun üzerine fotovoltaik yapabilirsiniz. Belki fabrikanızın bulunduğu boş araziyi de kullanabilirsiniz. Ancak farklı bir araziye sistem kurarak sistemi besleme şansınız bulunmuyor.”  

Güneş enerjisinin gündemini, yatırımcı için fırsatları ve bu alanda ulaşabileceğimiz noktaları Enerjisini Üreten Fabrikalar Programında Ekinler Enerji Şirket Ortağı Yönetim Kurulu Başkanı Alican Ekin ile konuştuk. 
 

Güncelleme Tarihi: 30 Eylül 2019, 11:46
YORUM EKLE

Aha Geva-bot

Vat

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını