banner1322
x

Ülke Enerji, drone ile türbin bakımı yapıyor

Ülke Enerji, rüzgar türbini kanat bakımlarıyla ilgili son teknolojileri sisteme adapte ediyor. Son olarak sunduğu drone teknolojisi de sektörde fark yaratıyor.

Ülke Enerji, drone ile türbin bakımı yapıyor
Enerji Zirvesi

Ülke Enerji, sunduğu 3DX™ inspection platformu ile zorlu hava koşullarında ve fazla yükseklikte bile rüzgar türbinlerinde eksiksiz çalışma yapılabilmesine olanak sağlıyor. Binlerce kanat tek bir ara yüz üzerinden takip edilebildiği gibi kanatlar için uygulanması gereken birçok önlemin kısa sürede alınmasını sağlıyor. Tamir ihtiyaçları ise optimum sürede belirlendiğinden dolayı ekonomik şekilde yapılabiliyor. 

SANTRAL BAKIMINDA DRONE ZAMANI 

Rüzgar enerji santrallerinin kurulduğu yüksek noktalar nedeniyle ve bu noktada karşılaşılan olumsuz hava koşullarının etkisiyle inspection yapılamıyor. Bu da işletmenin ömrünü azaltıyor, üretim verimliliğini düşürüyor. Ülke Enerji, bu sorunu çözebilmek için drone teknolojisini kullanarak 3DX™ platformu sayesinde rüzgar türbini kanatlarına hızlı ve güvenli denetimi otonom şekilde uyguluyor. Ülke Enerji Genel Müdürü Ali Aydın, çeşitli senaryolara uyum sağlayabilecek, projeye göre özelleştirebilecek verimli ve güvenilir bir yöntemi sisteme adapte ettiklerini belirtiyor. Aydın, faydalarını ise şu sözlerle açıklıyor: “Biz bu sistem sayesinde verimlilik, güvenilirlik gibi önemli avantajlar sunuyoruz. İlk önce saha planlaması yapılarak otonom uçuş gerçekleştiriliyor ve toplanan verileri kanat uzmanları inceleyerek bulut sisteminde saklayabiliyor. Elde edilen bu pratiklik sayesinde inspection işlemi 1 saat içerisinde tamamlanabiliyor. Türbin duruş süresi ise minimize edilebildiği için enerji üretimine maksimum destek sağlanıyor. Sunduğumuz bir diğer fayda ise kuşkusuz güvenirlilik. Rüzgar türbini kanatları 6 farklı açıdan ele alınması ve yüzde 100 tarama ile kör nokta bırakmaması istenen güvenliğe ulaşmasında etkili bir adım oluyor. Bu yeni teknoloji, topladığı yüksek çözünürlüklü görsellerle minik hasarları bile algılıyor. 3DX™, fark edilen kusurları da hasar öncelik durumuna göre sıralıyor. Böylece onarım aşamasına nereden başlanılması gerektiği ve hasarın derecesinin ne olduğuna dair türbin kanatları hakkında veri sağlayan platform, kıyaslama ve trend analizi için güvenilir bilgilerle dolu, aksiyon almaya uygun dataların olduğu bir veri tabanı oluşturuyor. Veri tabanının bulut servislerinde tutulması da verilerin güvenliğini ve hızlı ulaşılabilirliğini sağlıyor.
 

 

Güncelleme Tarihi: 14 Ocak 2019, 16:06
YORUM EKLE

Aemot

DalElektrik Solar Banner dikey

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını