banner1322
x

Üçpınar RES devreye alındı

Çanakkale’deki ikinci rüzgâr projesi 112 MW’lık Üçpınar RES tam kapasiteyle devreye girdi. Akfen Yenilenebilir Enerji iki RES projesi ile yarım milyondan fazla kişiye sadece rüzgârdan elektrik sağlıyor.

Üçpınar RES devreye alındı
Endüstrideara

Akfen Yenilenebilir Enerji, 2020 yılına kadar 1000 MW toplam kurulu güce ulaşmayı hedefliyor. Çanakkale’de son olarak gerçekleştirdiği Üçpınar RES projesi ise devreye alındı. 143 milyon dolar yatırım bedeliyle hayata geçen projenin toplam kurulu gücü ise 112 MW olacak. Üçpınar RES projesi ile şirketin sadece rüzgâr alanındaki portföyü ise 143 MW oldu. Ayrıca yine rüzgardan ürettiği elektrik ile 570 bin kişiye ulaştı. 

ÜÇPINAR RES PROJESİYLE YILDA 450 BİN KİŞİNİN ELEKTRİK İHTİYACINI KARŞILAYACAK

Üçpınar RES’in 112 MW kurulu güç kapasitesine sahip 33 türbini için Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’ndan kabul alan Akfen Yenilenebilir Enerji, projeyi tamamlamış oldu. Yıllık 187 GWs’lık elektriği Türkiye’nin en fazla rüzgâr alan bölgelerinin başında gelen Çanakkale’nin rüzgârından üretecek olan Üçpınar RES, bu sayede 450 bin kişinin de yıllık enerji ihtiyacını karşılayacak. Üçpınar RES’in tamamlanmasıyla su, güneş ile rüzgâr gibi yerli ve yenilenebilir kaynaklardan elektrik üretimine odaklanan Akfen Yenilenebilir Enerji 467 MW gücünde temiz enerji portföyüne ulaştı.

YARIM MİLYON KİŞİYE RÜZGÂRDAN ELEKTRİK

2019 yılının Mart ayında yine Çanakkale’de bulunan 30,6 MW kurulu gücündeki Kocalar RES projesini tamamlayarak devreye alan Akfen Yenilenebilir Enerji, Üçpınar RES projesinin de tam kapasiteyle devreye girmesiyle toplam 143 MW’lık rüzgar portföyüne ulaştı. Şirket bu sayede 570 bin kişinin yıllık enerji ihtiyacını sadece rüzgârdan karşılıyor. Akfen Yenilenebilir Enerji, Kocalar ve Üçpınar RES’in yanı sıra 2019 yılı içerisinde Çanakkale’deki 58 MW’lık Hasanoba RES ve Denizli’deki 75 MW’lık Denizli RES projelerinin tamamlanıp elektrik üretimine geçirecek. Böylelikle şirketin 4 rüzgâr elektrik santrali projesindeki kurulu gücü 2019 yılı sonunda 275 MW’a ulaşacak. Şirketin toplam gücü ise inşaası devam eden diğer hidro ve güneş santrallerinin tamamlanması sonrasında 632 MW’a çıkacak. 

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2019, 17:25
YORUM EKLE

Aemot

Aha MerusPower

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını