banner1322
x

Türkiye’nin rüzgarı esmeye devam ediyor

Türkiye, rüzgar enerjisine 2018 yılında 650 milyon dolar yatırım yaptı ve yüzde 7 oranında büyüme rakamına ulaştı. Sektöre yatırım yapan isimler sırasıyla Polat Enerji, Demirer Enerji ve Güriş oldu.

Türkiye’nin rüzgarı esmeye devam ediyor
Robot Zirvesi

Türkiye’nin yatırım haritasını ve elde edilen verilerini değerlendiren Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliğinin (TÜREB) hazırladığı "Rüzgar Enerjisi İstatistik Raporu 2018" yayınlandı. Rapora göre 2018 yılında Türkiye’de rüzgar enerjisine 650 milyon dolar yatırım gerçekleştirildi ve yüzde 7 oranında büyüme yakalandı. Sektörün yatırımcıları arasında ise Polat Enerji, Demirer Enerji ve Güriş ilk üç sırada yer aldı.

GÖZDE LOKASYON İZMİR

Gerçekleştirilen yatırımların en çok rağbet gören yeri kuşkusuz İzmir olurken, onu Balıkesir ve Manisa takip etti. Türkiye’nin rüzgardaki gücü geçen yıla göre 497 MW arttı ve kurulu güç geçen yıl bir önceki yıla göre yüzde 7,2'lik büyümeyle toplam 7 bin 369 megavata ulaştı. Raporla ilgili açıklamada bulunan TÜREB Başkanı Mustafa Ataseven, 2018 yılında rüzgar sektöründe 650 milyon dolarlık yatırımı hayata geçirmemizin önemli olduğuna işaret ederek sürdürülebilir bir sektör yaratmayı amaçladıklarını söyledi. Sektöre bugün kadar 11 milyar dolar yatırım yapıldığını ifade eden Ataseven, kapasite artışıyla birlikte sektörde önemli bir ivme yakalanacağını ifade etti. Ataseven, sözlerini şu şekilde noktaladı: “Sürdürülebilirliği sağlamak için kapasite artış taleplerini gündeme taşıyoruz. Talebimiz olumlu karşılanarak birkaç ay içerisinde önünün açılmasını bekliyoruz. Böylece sektör hız kesmeden yerlileşme politikasına devam etmiş olacaktır.” dedi.

Güncelleme Tarihi: 26 Şubat 2019, 16:35
YORUM EKLE

Aemot

Aha MerusPower

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını