"Türkiye, enerjinin ticaret merkezi olma yolunda"

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez yaptığı açıklamada, Türkiye’nin bölgede enerjinin ticaret merkezi olma yolunda hızlı ve emin adımlarla ilerlediğini söyledi.

"Türkiye, enerjinin ticaret merkezi olma yolunda"
Endüstrideara

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi'nde enerji sektörün temsilcileri ve iş adamlarıyla bir araya geldi. Burada yaptığı açıklamada Türkiye’nin enerji alanında özellikle son yıllarda oldukça fazla yatırım yaptığını, bunun dışında özel girişim ve yatırımlarının da olduğunu beliren Bakan Dönmez, Türkiye’nin bölgede enerjinin ticari merkezi olma yolunda hızlı ve emin adımlarla ilerlediğini söyledi. Bunun için gerekli altyapı çalışmalarının çoğunu tamamladıklarını da sözlerine ekleyen Bakan Dönmez, piyasa işletmeciliği açısından bakıldığında oldukça önemli aşamalar kaydedildiğini de vurguladı.

TÜRK AKIM 2020’YE KADAR BİTECEK

Bakan Dönmez, Türkiye’de son 19 yıldır yapılan doğal gaz alanındaki çalışmalar hakkında da yorumda bulundu ve 2000’li yılların başında yalnızca büyük şehirlerdeki 50 ilçeyi kapsayan doğal gaz kullanımının şu anda 500 yerleşim birimine ulaştığını anlattı. Yaklaşık olarak 50 milyon yurttaşın doğal gaz kullandığını söyleyen Bakan, nükleer santral projelerinin de hızla ilerleme kaydettiğini belirtti. Cumhuriyetin 100’üncü yılında ilk reaktörün devreye alınacağını söyleyen Bakan, 2019’un sonuna kadar ise Türk Akım projesinin karadaki çalışmalarının biteceğini açıkladı.

KURULU GÜÇ ÜÇ KAT ARTTI

Türkiye’nin enerji alanındaki kurulu gücünün üç kat attığını söyleyen Bakan Dönmez, ticaret, sanayi ve nüfusun her geçen gün arttığını, bu sebepten ötürü de enerji alanındaki yatırımların kesintiye uğramadan devam edeceğini vurguladı.
 

Güncelleme Tarihi: 17 Mart 2019, 00:01
YORUM EKLE

Legrand

DalElektrik Solar Banner dikey

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını