banner1322
x

Türkiye'de elektrikli araç sayısı 2030 yılında 2,5 milyon olacak

Türkiye'de elektrikli araç sayısının 2030 senesinde 2,5 milyona, şarj istasyonu sayısının ise 1 milyona ulaşacağı tahmin ediliyor.

Türkiye'de elektrikli araç sayısı 2030 yılında 2,5 milyon olacak
Endüstrideara

İSTANBUL (AA) - Türkiye'de elektrikli araç sayısının 2030 senesinde 2,5 milyona, şarj istasyonu sayısının ise 1 milyona ulaşacağı tahmin ediliyor.

SHURA Enerji Dönüşümü Merkezi tarafından gerçekleştirilen basın toplantısıyla, "Türkiye Ulaştırma Sektörünün Dönüşümü: Elektrikli Araçların Türkiye Dağıtım Şebekesine Etkileri Raporu"na ilişkin detaylar paylaşıldı.

Rapora göre, Türkiye'de şu anda her 1000 kişiden 154'ünün aracı bulunuyor. 2030 senesine kadar Türkiye'nin nüfusunun 90 milyonun üzerine çıkacağı ve her 1000 kişiden 300'ünün araç sahibi olacağı ögörülüyor..

Dünyada ise 2030 yılına kadar elektrikli araç sayısının 250 milyona kadar yükselebileceği düşünülüyor.

Türkiye'de şu an yaklaşık 1500 elektrikli araç ve 1000'in üzerinde şarj istasyonu yer alıyor. 2030 senesine kadar ülkede elektrikli araç sayısının 2,5 milyona, şarj istasyonu sayısının ise 1 milyona ulaşacağı tahmin ediliyor.

Türkiye'nin elektrik talebinin yüzde 5 oranında  büyüyeceğinin tahmin edildiği bu dönemde, öngörülen yatırımların gerçekleştirilmesi halinde elektrik dağıtım şebekesinin sorunsuz bir şekilde elektrikli araçları kaldırabilecek kapasiteye ulaşacağı düşünülüyor.

Rapora ilişkin değerlendirmelerde bulunan SHURA Enerji Dönüşümü Merkezi Yönlendirme Komitesi Başkanı Selahattin Hakman, mevcut ve öngörülen rakamlara göre Türkiye'deki elektrikli araç sektörünün küresel trendlerle uyumlu olduğunu belirtti.

Türkiye'de yakın zamanda yerli elektrikli araç üretimine de başlanacağını hatırlatan Hakman, "Nüfustaki artış ve elektrikli araçların getirdiği fırsatlarla birlikte kullanıcı sayısının artacağını öngörüyoruz. Elektrikli araç kullanımıyla karbondioksit emisyonu da azalacak." şeklinde konuştu.

SHURA Enerji Dönüşümü Merkezi Direktörü olan Değer Saygın ise elektrikli araç piyasasının öncelikli olarak İstanbul-Ankara otoyolu bölgesinde büyüyeceğini söyledi.

Saygın, Türkiye'de şarj istasyonu kullanımının genellikle halka açık alanlarda yaygınlaşacağını ve bu yönüyle piyasaın Çin'e benzeyeceğine dikkat çekti.

Güncelleme Tarihi: 23 Aralık 2019, 16:26
YORUM EKLE

Aemot

DalElektrik Solar Banner dikey

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını