“Türkiye Çatı Pazarında Lider Konumda Olmayı Hedefliyoruz”

Uluslararası inverter markası olarak 21 ülkede aktif olarak çalışmalarını sürdüren SolarEdge, Türkiye pazarında da önemli projelere çözüm sunuyor.

“Türkiye Çatı Pazarında Lider Konumda Olmayı Hedefliyoruz”
Enerji Zirvesi

2006 yılından beri 6.7GW'lık kurulu güçte sistemler sevk eden ve 21 ülkede varlığıyla lider bir uluslararası evirici (invertör) şirketi olan SolarEdge, icat ettiği fotovoltaik sistemlerde enerji toplama - yönetim şeklini değiştiren akıllı bir evirici çözümü̈ ile dikkat çekiyor. Güneş sektöründeki faaliyetlerini görüşmek için bir araya geldiğimiz SolarEdge Türkiye Sorumlusu Cemil Tolun, güç optimizerlerinden eviricilere, akıllı enerji yönetiminden bulut tabanlı izleme platformuna kadar bir dizi çözüm sunduklarının altını çiziyor. Tolun, Türkiye pazarı ile ilgili hedeflerini ve sektöre sundukları çözümleri anlatıyor. 

SolarEdge markasının kuruluşundan ve geldiği noktadan kısaca bahsedebilir misiniz? 

2006 yılında kurulan SolarEdge, bugün 6.7GW'lık kurulu güçte sistemler sevk etmiş, 21 ülkede varlığıyla lider bir uluslararası evirici (invertör) şirketidir. SolarEdge NASDAQ'da işlem görüyor. SolarEdge, fotovoltaik (FV) sistemlerde enerji toplama ve yönetim şeklini değiştiren akıllı bir evirici çözümü̈ icat etti. SolarEdge DC optimizasyonlu eviriciler, FV sistemde üretilen enerjinin maliyetini düşürürken güneş paneli düzeyinde güç üretimini maksimuma çıkarır. Başlangıçta, piyasa, çözümün gölgeli ve zorlu çatılar için olan niş bir ürün olduğuna inanmaktaydı. Günümüzde SolarEdge, dünyanın en iyi evirici şirketlerinden biri olarak değerlendirilmektedir ve SolarEdge çözümü, konut güneş sistemlerinden, ticari ve kamusal ölçekli güneş enerjisi sistemlerine kadar, geniş bir yelpazede güneş enerjisi pazarı segmentlerine hitap etmektedir. SolarEdge güç optimizerleri, eviriciler, akıllı enerji yönetimi (konut enerji yönetimi, enerji depolama ve elektrikli araç şarjı gibi) ve bulut tabanlı izleme platformu gibi bir dizi çözüm sunuyor.

SolarEdge’nin toplam kurulu gücü nedir? 2018 yılında bu rakamı yüzde kaç oranında artırmayı hedefliyorsunuz? 

SolarEdge, dünya çapında 6.7GW kurulu gücünde sistemler sağladı; bunların arasında 22.7 milyon güç optimizeri ve 950 bin evirici bulunuyor. Aynı zamanda, dünya çapında bugün 560 binden fazla SolarEdge sistemi izlenmektedir. SolarEdge'nin 2017 mali yılı toplam geliri bir önceki yıla göre 490 milyon dolardan (yaklaşık %24 büyüme ile) 607 milyon dolara yükseldi.

Solar sektörüyle ilgili sunduğunuz ürün ve hizmetleri anlatabilir misiniz? 

Konutlardaki solar kurulumlardan ticari ve küçük ölçekli solar kurulumlara uzanan birçok güneş enerjisi pazar segmentine hitap eden SolarEdge sistemi, eviriciler, güç optimizerleri, depolama çözümleri ve bulut tabanlı bir izleme platformundan oluşmaktadır. 

SolarEdge çözümü, her bir güneş paneline güç optimizerleri yerleştirerek, şebeke etkileşimini ve AC evriminin basitleştirilmiş bir DC-AC evirici aracılığıyla merkezde tuttuğundan rekabetçi sistem maliyetini koruyarak üstün enerji hasadı ve panel yönetimi sağlar.

Modül seviyesinde azami güç noktası izlemesi (MPPT) ile maksimum enerji üretimi, serbest tasarım ile çatılardan ideal düzeyde fayda ve panel seviyesinde izleme ile geliştirilmiş bakım ve hatasız sorun giderme imkânları sunan SolarEdge teknolojisi, birçok panel üreticisi, kurulum görevlisi ve sistem sahibine sayısız avantaj sağlamaktadır. Diğer bir avantaj ise kurulum görevlilerinin, bakım personelinin ve itfaiyecilerin güvenliği için SolarEdge’in SafeDC™ mekanizması aracılığıyla sağlanan DC kapama özelliğidir.

SolarEdge bünyesindeki çift panelli güç optimizeri, 100 kW’a ulaşan eviricileri ve izleme platformuna sahip fotovoltaik (FV) varlık yönetim araçları ile ticari FV pazarı için ölçeklenebilir bir çözümler bütünü sunar. Ekstra aksesuarlar arasında ise uydu tabanlı performans oranı da dâhil olmak üzere kontrol ve haberleşme ağ geçidi ve de çevresel sensörler bulunmaktadır.

SolarEdge, öz tüketim enerji pazarları için de StorEdge, evde enerji yönetimi ve elektrikli araç şarjından oluşan akıllı enerji yönetim portföyünü sunmaktadır. StorEdge™, ihtiyaç duyulan enerjiyi depolamak ve tedarik etmek için bataryaları kullanarak ev sahipleri için enerji bağımsızlığının artırılmasını sağlamak üzere kullanılabilecek DC bağlantılı bir depolama çözümüdür. StorEdge aynı zamanda elektrik kesintilerinde gece veya gündüz buzdolabı, televizyon, aydınlatma ve AC çıkışlar gibi önceden belirlenmiş yüklere enerji sağlamaya yönelik bir yedek enerji çözümü de içerir.  
Yine akıllı enerji yönetim portföyünün bir parçası olan SolarEdge Konut Enerji Yönetimi (Home Energy Management), solar enerji kullanımını artırmak için fazlalık FV enerjinin otomatik olarak kullanılması için tasarlanmıştır. Kullanıcılar böylelikle elektrik faturalarında hafifleme, daha yüksek enerji bağımsızlığı ve sürekli faal otomatik cihaz kontrolü sağlar. Bu ürün grubunda daldırma ısıtıcı, sayaçlı priz, sayaçlı AC şalteri ve kuru kontak şalteri bulunur.

Türkiye’deki referanslarınızı öğrenebilir miyiz? Yeni dönemde hangi projeler üzerinde çalışmayı planlıyorsunuz? 

Türkiye'de, Gaziantep'te 2 MW'lık, Burdur'da 5MW’lık ve İzmir'de şu anda tamamlanmakta olan 12 MW’lık zemin saha kurulumlarımız olmak üzere büyük projelerimiz var. 2018'de SolarEdge, profesyonel eğitimler sunarak, SolarEdge çözümünün faydalarını vurgulayarak ve PV sistemlerinin yatırım geri dönüşümünü hızlandırmak için özel hizmetler sunarak, Türk ticari FV pazarındaki pazar payını artırmaya odaklanacaktır.

Mühendislik açısından uygulamada hangi özelliklerinizle ön plana çıkmayı planlıyorsunuz? 

SolarEdge’in ticari güneş enerjisi sistemleri için sunduğu birçok önemli özellik bulunmaktadır. Öncelikle, SolarEdge’in çözümü alışılmış eviriciler gibi değildir. SolarEdge’in çözümünde güç optimizerleri panel seviyesinde konuşlandırılır; bu da panellerin daha düşük performanslı modüller nedeniyle yavaşlamadan maksimum üretime ulaşmasını sağlar. Güç optimizerlerinin panel seviyesinde yerleştirilmesinin birçok farklı avantajı bulunmaktadır. Daha fazla tasarım esnekliği buna bir örnektir. Tasarım esnekliği, panelleri gölgeli alanlara yerleştirebilme, uzunlukları eşit olmayan diziler, birçok farklı yönde ve çatı yüzeyinde panel yerleşimi de dâhil olmak üzere birçok avantajı kapsar. Bu da çatılarda daha fazla güneş paneli ve dolayısıyla daha fazla enerji ve gelir demektir. Ama tasarım esnekliği bunlarla sınırlı değildir. Aynı zamanda çok daha uzun panel dizileri sayesinde daha az dizi, kablo, birleştirici ve sigorta olmasını sağlıyoruz; bu da BoS (Sistem Dengesi) maliyetlerinde yüzde 50’lik bir azalma sağlar. SolarEdge’in sunduğu bazı ek özellikler arasında ise panel seviyesinde performans izleme, uzaktan sorun giderme ve de eviricinin bağlantısı koptuğunda veya şebeke bağlantısı kesildiğinde DC gerilimini azaltan geliştirilmiş güvenlik gibi özellikler bulunmaktadır. 

Türkiye pazarı ile ilgili hedeflerinizi öğrenebilir miyim? 

SolarEdge'nin amacı, özellikle lisanslı projelerin bu yıl piyasaya sürülmesiyle, arazi kurulumu FV sistemlerinde büyümenin hızlandırılmasıdır. Ayrıca, sanayinin Türkiye'de gelişmesini beklediği çatıdaki pazarında, dünyada olduğumuz gibi lider konumunda olmayı hedefliyoruz.
 

YORUM EKLE

Aemot

DalElektrik Solar Banner dikey

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını