Türkerler, Alaşehir’de jeotermal yatırımına hazırlanıyor

Manisa Alaşehir’e hali hazırda 336 milyon dolar hacminde jeotermal enerji santrali yatırımı yapan Türkerler Holding, yeni jeotermal enerji santralleri kurmaya hazırlanıyor. Bu yıl ilki düzenlenen Alaşehir Üzüm Festivali’nde ödül alan Türkerler Holding Yönetim Kurulu Başkanı Kazım Türker, 664 milyon dolar yeni yatırımın yolda olduğunu söyledi.

Türkerler, Alaşehir’de jeotermal yatırımına hazırlanıyor
Robot Zirvesi

Enerjiden sağlığa; inşaattan doğalgaza kadar birçok farklı sektörde faaliyet gösteren Türkiye'nin önde gelen köklü kuruluşlarından Türkerler Holding, yatırımlarına hız kesmeden devam ediyor. Manisa’da ilk defa düzenlenen Alaşehir Üzüm Festivali’nin ana sponsorluğunu üstlenen Türkerler Holding adına Alaşehir Kaymakamı Abdullah Uçgun’un elinden plaketini alan Yönetim Kurulu Başkanı Kazım Türker, 664 milyon dolar yatırımın yolda olduğunu söyledi.


664 Milyon Dolar Yatırım Yolda
Şimdiye kadar Manisa Alaşehir’de, JES 1 ve JES 2 Jeotermal Santralleri ile toplamda 200 milyon dolar değerinde yatırım yaparak 48 MW kurulu güç elde ettiklerini hatırlatan Kazım Türker, 30 MW kapasiteli JES 3 santralinin de inşaatının devam ettiğini sözlerine ekledi. Kazım Türker konuşmasını söyle sürdürdü: “Alaşehir'de kurduğumuz JES 1 ve JES 2 Jeotermal Enerji Santralleri ile toplamda 48 MW kurulu gücümüz var. Bu santrallerle yılda 360 milyon kWh enerji elde ediyoruz. Toplam 200 milyon dolar yatırım bedeliyle hayata geçirdiğimiz bu santrallere ilaveten, 136 milyon dolar değerinde yılda 220 milyon kWh enerji elde edebileceğimiz JES 3 santralinin inşaatını hız kesmeden sürdürüyoruz. Tüm bu gelişmelerin yanında yeni yatırımları da hayata geçirmeye devam edeceğiz. JES 3 santralı yapımından sonra, sırasıyla JES 4, 5, 6, 7 ve 8 yatırımlarını tamamlayarak toplam 248 MW kapasiteye ulaşmayı planlıyoruz. Bu projelerin tamamlanmasıyla yıllık üretim hacmi 1.8 milyon MWh’ya ulaşacak ve bölge bir jeotermal enerji üssü haline gelecek. İlave yatırımlarımızla birlikte bölgeye toplamda 1 milyar dolar değerinde katkı sağlamış olacağız.” Kazım Türker, Manisa’nın ve Ege Bölgesi’nin Türkerler için değerinin büyük olduğunu vurgulayarak hem festivalin hem de yeni yatırımların bölge ve ülke ekonomisine hayırlı olmasını diledi.
 

Güncelleme Tarihi: 10 Ekim 2018, 10:32
YORUM EKLE

Aha Geva-bot

Aha MerusPower

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını