TürkAkım’da sona doğru

TÜRKAKIM projesinde sona geliniyor. 930 kilometrelik iki boru ile gelecek olan doğalgaz projesi TürkAkım Boru Hattı Sistemi’nin deniz kısmının yüzde 95’i bitti

TürkAkım’da sona doğru
Enerji Zirvesi
Rusya’nın Karadeniz’deki sahil kenti Anapa’dan çıkıp, Tekirdağ’ın Kıyıköy ilçesine Karadeniz altından 930 kilometrelik iki boru ile gelecek olan doğalgaz projesi TürkAkım Boru Hattı Sistemi’nin deniz kısmının yüzde 95’i bitti. Boru hattının Rusya’daki kara çıkışı tamamlanırken, doğalgazın Anapa kentinden Kıyıköy’e 52 saatte ulaşacağı belirtildi.

TürkAkım Proje şirketi Gazprom, bir grup Türk gazeteciyi Anapa kentine davet ederek, Karadeniz’e döşenen borulara gazı basacak Russkaya Kompresör İstasyonu’nu tanıttı. 2013 yılında GüneyAkım Projesi için yapımına başlanan istasyon için yetkililer, kompresörün Rusya’yı baştan başa kat eden binlerce kilometrelik doğalgaz boru hattı ve 254 kompresör istasyonundan oluşan şebekenin sadece bir parçası olduğunu belirtti.

GüneyAkım projesinin kapasitesi önce 63 milyar metreküptü. Projenin TürkAkım’a dönüşmesi ile kapasite 31.5 milyar metreküpe düşürüldü. İki borudan oluşan projede her bir borudan 15.75 milyar metreküp gaz geçecek.

Bu kapsamda bir boru sadece Türkiye’ye gelecek. Diğer 15.75 milyar metreküplük kısım ise ikinci boru ile Avrupa’ya taşınacak. İstasyon müdürü Anatoly Koltakov, her biri 32 megawatt kapasitede 7 üniteden oluşan istasyonun, kendisine gelen 110 bar basınçlı doğalgazı 285 bar basınçla Türkiye’ye göndereceğini açıkladı.

Güncelleme Tarihi: 09 Kasım 2018, 10:53
YORUM EKLE

Legrand

Repg

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını