Türk öğrenciden dünyayı kurtaracak çözüm

Enerji hatlarına zarar veren ve uzun süreli elektrik kesintilerine yol açan bu yüklerinin dünyada yarattığı sorunu çözmek için Türk öğrenci önemli bir buluşa imza attı.

Türk öğrenciden dünyayı kurtaracak çözüm
Enerji Zirvesi

Kocaeli Üniversitesi’nden Burhan Aslan, “Buzul Kit Cihazı” ile Türkiye, Kuzey Avrupa, Çin ve Rusya gibi ülkelerde enerji hatlarına zarar veren sorunu çözüme ulaştıracak. Ayrıca Türkiye’ye milyon dolar hacminde ihracat rakamına ulaşmasını sağlayacak. 

Toplamda 60 başvurunun yapıldığı yarışmada ön değerlendirmeyi geçerek finale kalan 10 proje, Sakarya Üniversitesi, Kocaeli Üniversitesi, Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi, Düzce Üniversitesi, Gebze Teknik Üniversitesi ve Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi akademisyenleri ve SEDAŞ yöneticilerinin oluşturduğu jüri tarafından değerlendirildi. Kocaeli Üniversitesi’nden Burhan Arslan birinci olurken, Ahmet Emre Cangür ve Muhammet Demirkıran birlikte hazırladıkları proje ile Düzce Üniversitesi’nden ikinci ve Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nden Merve Karaşahin ve Haluk Burak Kılıç üçüncü oldu. İlk üç dereceye giremeyen 7 projeye de mansiyon ödülü verildi. Birincilik ödülünü SEDAŞ İcra Başkan Yardımcısı Jan Roszka’nın elinden alan Kocaeli Üniversitesi’nden Burhan Arslan’ın sunduğu “Buzul Kit Cihazı” kışın zorlu geçtiği bölgelerde elektrik dağıtım hatlarında biriken karları ve buzların yol açtığı elektrik kesintilerinin önüne geçecek.  Dünyada bir ilk olan proje kapsamında enerji direklerine yerleştirilen cihazlar, lazer teknolojisi ile buzları temizlemeye imkan sağlayacak. Bu cihazın hayata geçirilmesi durumunda milyon dolarlık bir ihracatın gerçekleşmesi bekleniyor. 
 

Güncelleme Tarihi: 04 Mayıs 2019, 11:11
YORUM EKLE

Aha Geva-bot

Vat

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını