banner1322
x

Tüm güneş projelerine müşavirlik hizmeti sunuyoruz

Enerjisini Üreten Fabrikalar programının bu haftaki konuğu Solpeg Türkiye Koordinatörü Can Tutaşı oldu. Türkiye’de güneş enerjisinin geldiği noktayı ve çatı pazarına yönelik ihtiyaçları konuştuk.

Tüm güneş projelerine müşavirlik hizmeti sunuyoruz
Merus Power, Aha Teknoloji Teşvik

Solpeg’in Türkiye’deki ve dünyadaki yapılanması hakkında bilgi veren Tutaşı: “Biz, Solar Power Expert Group firmasının Türkiye partneriyiz. Biz aslında bunu bir seviyeye taşıyarak Orta Doğu pazarında da Solpeg’in partneri olma yolunda ilerliyoruz. Solpeg tamamen güneş enerjisine odaklanmış bir müşavir hizmet firması olarak çalışıyor. Solpeg’in Almanya ofisi dışında uluslararası çapta tek ofisi Türkiye’de bulunuyor. Almanya ofisimizle birlikte güneş enerjisi projelerine danışmanlık faaliyetlerini sürdürüyoruz. 2011 yılından beri Türkiye pazarında görev yapıyoruz. Aslında bu tarih, Türkiye güneş enerjisi piyasası içinde bir milat. Çünkü 2013 – 14 yıllarından sonra ivmelenerek hızlanmış bir büyümesi olan bir piyasa haline geldi. 2017 yılının sonunda bu değer en üst seviyelere ulaştı.” dedi.  

Tutaşı sözlerine şu şekilde devam etti: “Türkiye’de pazarın oluşmaya başlaması önce arazi ile oldu. Daha sonra ise çatının alternatif bir yol olduğu anlaşıldı ve yatırımının ilgisi bu alana kaydı. Biz ilk günden beri proje ayırt etmeden bu sektöre hizmet veriyoruz. Biz 5.8 MW’lık bir çatı projesinden tutunda 9 kWh’lik bir müstakil evin elektriğini üretecek projelerin müşavirlik hizmetini veriyoruz. Tabii bugün yeni regülatif durumlarından dolayı çatı pazarı ekstra ivmelenerek büyüdüğü için yoğunluğumuzu bu alana veriyoruz.”  Türkiye’deki çatı projelerine sunduğu hizmetlerle ilgili detaylı bilgiler veren Solpeg Türkiye Koordinatörü Can Tutaşı ile Enerjisini Üreten Fabrikalar programında keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.
 

Güncelleme Tarihi: 23 Eylül 2019, 10:24
YORUM EKLE

Legrand

Aha MerusPower

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını