banner1322
x

Tehlikeli ortamlar için ex-proof ürünlerini sunuyor

Plastik ve kalıp sektöründe hizmet veren Ortaçlar Elektrik ex-proof ürünleri ile birçok alanda güvenli üretimi sağlıyor.

Tehlikeli ortamlar için ex-proof ürünlerini sunuyor
Endüstrideara

Petrol ürünleri ve alevlenebilir kimyasalların üretim, işletme, ulaştırma ve depolanmasında ortaya çıkabilecek buhar ve gaz kaçaklarının, atmosferin oksijeniyle birleşmesiyle, patlayıcı bir konsantrasyon oluşur. Böylesi bir durumda  elektrik enerjisinden doğabilecek, statik elektrik, elektrik arkı ya da aşırı yüzey sıcaklığı, can ve mal güvenliğini tehlikeye sokacak bir patlamaya yol açabiliyor. Normal sahalardaki uygulamalardan kullanımı ve yapımı büyük farklılıklar gösteren elektrik ekipmanları, söz konusu tehlikeli ortamlarda kullanılır. Konu ile ilgilenen meslek çevrelerince bu tür malzemeler, Ex-Proof (Alev sızdırmaz) elektrik malzemeleri olarak adlandırılır.3 şartın ateş veya patlamanın olabilmesi için gerçekleşmesi gerekiyor. 

Patlama tehlikesi, bu üç unsurdan biri devre dışı bırakılırsa ortadan kalkar.
•    Patlayıcı madde; Parlayıcı yanıcı gaz, patlayıcı, toz veya buhar.
•    Hava (Oksijen)
•    Patlamayı ateşleyecek bir ateşleme ya da kıvılcım kaynağı, Enerji,

Avrupa birliği ülkeleri, tehlikeli ortamlarda kullanılması gereken elektrik ürünlerinin seçilmesinde   Ex-proof malzemelerle ilgili olarak Atex sertifikalı ürün kullanma  mecburiyeti getirdi. Sektördeki eksikliğe Ortaçlar 2014 yılı itibari ile dikkat çekerek, Türk petrokimya endüstrisinin  sıkıntılarına yönelik  arge çalışmalarında bulundu. Bu çalışmaların neticesinde exproof ZIRHLI & ZIRHSIZ  Prinç & Paslanmaz  kablo rakorlarına   IEP-Atex sertifikası aldı. Ortaçlar, kablo tipine, ürünlerin kullanılacak alanların özelliklerine  göre, sıcaklık değerlerine, zırh tipin göre  ürün seçiminin kolay yapılması, hızlı teklif süreci, hızlı teslimat gibi  müşteri odaklı  üretim ve satışında müşterilerine hizmet  veriyor.


 

Güncelleme Tarihi: 10 Temmuz 2019, 10:15
YORUM EKLE

Kontek

Vat

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını