Şişecam’dan ikinci GES projesi

Şişecam Topluluğu, Gebze’de bulunan Şişecam Bilim, Teknoloji ve Tasarım Merkezi’nin çatısına güneş enerjisi kurdu. Şişecam bu projeyle ikinci güneş enerji santraline sahip oldu.

Şişecam’dan ikinci GES projesi
Endüstrideara

Şişecam Topluluğu, Gebze-Kocaeli’de bulunan Bilim, Teknoloji ve Tasarım Merkezi’nin çatısına toplam kurulu gücü 87,45 kWp olan güneş enerji santrali kurdu. Firma bu proje ile yılda yaklaşık 114 bin kWh elektrik üretmeyi ve yaklaşık 45 ton karbondioksit salınımının önüne geçmeyi hedefliyor. 

YÜZDE 39 DAHA AZ ENERJİ TÜKETİMİ 

Üretim faaliyetlerini bugün 13 ülkeye taşıyan ve satışlarıyla küresel bir oyuncu olarak kendini adlandıran Şişecam Topluluğu, yenilenebilir enerji alanına gerçekleştirdiği yatırımlarla da adından söz ettiriyor. Markanın en önemli hedefi; Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’nden “Erişilebilir ve Temiz Enerji” hedefine önemli katkı sağlamaya devam etmek. Bu amacına ulaşabilmek içinse son olarak Gebze – Kocaeli’nde hayata geçirdiği Şişecam Bilim Teknoloji ve Tasarım Merkezi’nin çatısına güneş enerjisi santrali kurdu. GES projesi, merkezin 457 metrekare büyüklüğe sahip olan çatısına entegre edildi ve toplam 87,45 kWp güc sahip oldu. Santral, merkezin binasında bulunan ısıtma-soğutma sistemleri ve fırınlarda tüketilen elektriğin bir kısmını karşılayacak. Tüketimin olmadığı zamanlarda da üretilen elektrik, şebekeye satılacak. Şişecam Bilim Teknoloji ve Tasarım Merkezi, “Leed Gold” sertifikasına sahip. Ayrıca bina, standart bir binaya göre yüzde 85 daha az su ve yüzde 39 daha az enerji tüketiyor.  
 

Güncelleme Tarihi: 25 Mart 2019, 10:09
YORUM EKLE

Kontek

Aha MerusPower

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını