banner1322
x

Şavran: “Azerbaycan ofisimizle petrol sektörüne yoğunlaşıyoruz”

Kestirimci bakım alanında faaliyet göstermek amacıyla 2010 yılında kurulan Maray Makina, Azerbaycan’da açtıkları ofis ile petrol sektörüne yoğunlaşmayı planlıyor.

Şavran: “Azerbaycan ofisimizle petrol sektörüne yoğunlaşıyoruz”
Endüstrideara

Kestirimci Bakım yöntemlerini kullanarak küçük ve büyük tüm işletmelere eğitim ve danışmanlık hizmeti veren Maray Makina, sektördeki 22 yıllık tecrübesiyle işletmelerin önemli ihtiyaçlarına cevap veriyor. Kestirimci bakım faaliyetlerinin enerji verimliliğine etkisini merak ettik ve Maray Makine Genel Müdür Yardımcısı Servet Şavran’ı stüdyomuza davet ettik. Şavran,  merak ettiğimiz soruları yanıtladı. 

"PAZAR PAYIMIZI ARTIRMAK İÇİN YATIRIMLARA DEVAM EDİYORUZ"

Maray Makina olarak merkezimiz Kocaeli’nde yer alıyor. Biz müşterilerimize daha hızlı ve yüksek kapasiteli hizmet vermek amacıyla İzmir’de bir merkez daha açtık. İzmir’i tercih etmemizin sebebi, JES projelerinin Ege Bölgesi’nde yer almasından kaynaklanıyordu. Biz Maray Makina olarak Türkiye’deki mevcut JES projelerinin 3’te 1’ine hizmet sunuyoruz. Elbette amacımız bu alandaki pazar payımızı daha da artırmak.  2018 yılında önemli bir yatırıma imza attık ve Azerbaycan’ın Bakü kentinde bir ofis açtık. Azerbaycan’ın ana faaliyet alanı bildiğiniz üzere petroldür. Biz de bu sebeple öncelikle petrole yönelmek istiyoruz. Daha sonra ise yatırımları hızla artan tekstil, çimento ve maden gibi sektörlere hitap etmeyi planlıyoruz.  Bölgenin önemli projelerinde yer almaya başladık. 

“KESTİRİMCİ BAKIM HAYATİ ÖNEM TAŞIYOR” 

Kestirimci bakım, tıp alanında insan sağlığı için erken teşhis ne kadar önemliyse, makine sağlığında da erken teşhis aynı önemi taşıyor. Biz kestirimci bakım faaliyetlerini hayata geçirerek makinaların ömrünü uzatıyoruz, onların daha verimli çalışmalarını sağlıyoruz ve titreşim oluşmasını engelleyerek enerji tasarrufu sağlamalarına yardımcı oluyoruz. Kestirimci bakım hizmetlerinin başında; vibrasyon ölçüm analizleri geliyor.  Titreşimin analiz edilmesi, dönen makinalardaki arızaların tespiti için günümüz teknolojisinde en önemli yöntem olarak dikkat çekiyor. Biz fabrikalardaki kritik ekipmanların ölçümlerini alıyoruz, vibrasyon analizlerini yapıyoruz ve aylar öncesinden arızalarını tespit ediyoruz. Bu sayede de fabrikaların sürpriz arızalarla karşılaşmaması, proseslerin durmaması ve üretimlerin aksamamasını sağlıyoruz. Böylelikle de onların kendi müşterilerine karşı taahhütlerini tutmalarına yardımcı oluyoruz. 

KESTİRİMCİ BAKIMIN ENERJİ VERİMLİLİĞE ETKİSİ NEDİR? 

Arızalanan tüm ekipmanlar titrerler, bu oluşan bu titreşim makinaların büyük enerji harcamasına neden olur. Bu sebeple firmalar arızalanan makinaları ne kadar çabuk tespit ederse ekipmanın daha az sürede titreşimle çalışmasını sağlar ve enerji tasarrufu yaratıyor.  Fabrikalarda çalışan teknisyen arkadaşlar, makinaların sağlıklı çalıştığı dönemden elde edilen verileri, herhangi bir rulman ya da dişli arızası yaşandığı zaman ortaya çıkan verilerle kıyaslamalarını öneriyoruz. Ekipman arızaya girdiği zaman daha çok amper elektrik çekmeye başlıyor. Yaşanan titreşimin kaynağını tespit edip, orada yaşanan arızayı giderdikten sonra tekrar amper değerine baktığınızda harcanan enerjinin ne kadar azaldığını görebilirsiniz. 

“ULTRASONİK HAVA KAÇAK DEDEKTÖRÜ İLE VERİMLİLİK SAĞLIYORUZ”

Kestirimci bakım konusuyla ilgili verdiğimiz hizmetlerden biri ise ultrasonik hava kaçak dedektörü ile hava kaçaklarını tespit ediyoruz ve daha sonra bu hava kaçaklarını maliyet olarak raporluyoruz. İşletmeye yüklenen bu maliyeti ortaya çıkardıktan sonra ise yapacağımız bakım çalışmalarıyla işletmenin önemli oranlarda kar etmesini sağlıyoruz. Son dönemde bu uygulamayı yaptığımız bir fabrika aylık 270 bin TL civarında hava kaçağı tespit ettik. Bizim yaptığımız bakım, onarım çalışmalarından sonra ise bu rakamı 90 bin TL seviyelerine kadar düşürdük. Hava kaçaklarının tespiti ve giderilmesi elektrik faturalarını olumlu yönde etkiliyor. Ayrıca; kompresörün daha az arızalanmasına, yüksek verimli çalışmasına ve ömrünün uzamasına yardımcı oluyor. ISO50001 Enerji Yönetimi Kapsamında; hava kaçaklarının tespit edilmesi ve yönetilmesi zorunlu hale getirilecek. Bu sayede de Türkiye’nin fazla tükettiği enerjinin önüne geçilecek. 
 

Güncelleme Tarihi: 18 Şubat 2019, 12:25
YORUM EKLE

Legrand

Vat

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını