Sanayide enerji verimliliği toplantısı gerçekleşti

Türkiye’de 1990 yılından beri faaliyet gösteren Busines Sweden, İsveç Konsolosluğu ile birlikte sanayide enerji verimliliği toplantısı gerçekleştirdi.

Sanayide enerji verimliliği toplantısı gerçekleşti
Endüstrideara

Enerji verimliliği firmalarını bir araya getirerek sanayide yaşanan gelişmeleri değerlendiren İsveç Konsolosluğu ve Business Sweden, 2019’da yeni İsveçli firmaların mevcut yatırımlarını artıracağını açıkladı. Enerji verimliliği alanında önder İsveçli firmalarla bir araya gelen Türk sanayicilerin gerçekleştirdiği toplantılar neticesinde ortak projelerin geliştirilmesine öncülük edildi.  Organizasyon kapsamında Türkiye’de faaliyet gösteren ABB, Atlas Copco, Arlight, SKF, Nederman gibi firmaların yetkilileri bir araya geldi. Başarılı ticari ilişkilerin uzun süredir devam ettiğini dile getirerek konuşmasına başlayan İsveç Başkonsolosu Therese Hydén, İsveç ve Türkiye arasındaki ticari hacmin 2.7 milyar dolar olduğuna dikkat çekti. Hydén konuşmasına şu sözlerle devam etti: “Türkiye’de 150’den fazla İsveç firması faaliyet gösteriyor. 30’dan fazla İsveç kökenli  şirket, Türkiye’de kendi tesislerinde üretim gerçekleştiriyor. Bu üretimle sağladıkları ürünlerin hem iç pazara sunuyor hem de hem de ihracat yoluyla ülke ekonomisine katkı sağlıyor. Hydén’ın TÜİK verilerine göre 2017 yılında 3.2 milyar dolar seviyesinde olan iki ülke arasındaki toplam ticaret hacmi, Ocak-Ekim 2018 döneminde, 2.7 milyar dolar olarak gerçekleşti.” dedi.  

 İSVEÇ 2030 YILINDA ENERJİSİNİ YÜZDE 50 VERİMLİ KULLANMAYI HEDEFLİYOR

İsveç’in enerji verimliliği ve çevre korunması ile ilgili çalışmalara önem verdiğini belirten konuşmasına devam eden Hydén, dünya çapında daha rekabetçi olmayı amaçladıklarını ifade etti. Konuşmasını ise şu sözlerle sürdürdü: “İsveç bu alanda önemli yatırımlar yapmaya devam ediyor. Dünyada da örnek bir ülke olarak yoluna devam ediyor. Gerçekleştirdiğimiz mutabakata göre 2030 yılında enerjimizi 2005 yılına göre yüzde 50 daha verimli kullanmayı hedefliyoruz. 2040 yılında ise yenilenebilir enerji kaynaklarından yüzde 100 faydalanmayı planlıyoruz” dedi. 

Güncelleme Tarihi: 08 Ocak 2019, 17:22
YORUM EKLE

Legrand

DalElektrik Solar Banner dikey

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını