Sahte Enerji Kimlik Belgesi’ne dikkat çekildi

Yapılarda Enerji Verimliliği Derneği (VERİMDER), tüm Türkiye’de başlattığı enerji tasarrufu ve ısı yalıtımı seferberliğine, İzmir’de düzenlediği toplantı ile devam etti. Enerji verimliliği alanındaki yasal olmayan uygulamalara dikkat çekilen toplantıda; kamuoyu tarafından son dönemlerde gündemde olan Enerji Kimlik Belgesi (EKB) konusu ele alındı.

Sahte Enerji Kimlik Belgesi’ne dikkat çekildi
Endüstrideara

Dünyamızda sınırlı olan enerji kaynaklarını, gelecek nesillere aktarabilmek için enerjiyi verimli kullanmayı ve enerji tasarrufu algısını tüm Türkiye’de yaygınlaştırma hedefiyle kurulan VERİMDER, 7’den 70’e herkese enerji tasarrufunu aşılamak için düzenlediği toplantılara devam ediyor. VERİMDER İcra Kurulu Başkanı Prof. Dr. Emre Alkin’in sahte EKB ve yaptırımlarına ilişkin açıklamalarının yanı sıra; Çevre Hukukçusu Arsin Demir de; piyasada birçok sahte EKB düzenleyen kişi ve kurum olduğu konusunda uyarıda bulunarak, yasal koşullar hakkında dikkat çekici bilgiler verdi.

HER KURUM ENERJİ KİMLİK BELGESİ DÜZENLEME YETKİSİNE SAHİP DEĞİL

2020 yılında ev alım, satım ve kiraya verme işlemlerinde zorunlu hale gelecek Enerji Kimlik Belgesi (EKB)’nin sahtelerinin de piyasada yaygın olarak yer aldığını söyleyerek kamuoyunu uyaran Çevre Hukukçusu Arsin Demir sözlerine şunları ekledi: “Enerji Kimlik Belgesi (EKB), asgari olarak binanın enerji ihtiyacı ve enerji tüketim sınıflandırması, ısıtma ve/veya soğutma, havalandırma, sıhhi sıcak su, var ise kojenarasyon, var ise fotovoltaik sistemlerinin verimi ile ilgili bilgileri içeren belgedir. Bakanlık tarafından verilen yetki ile Enerji Kimlik Belgesi (EKB) vermeye yetkilendirilen kuruluşlar; yeni tasarlanan binalar için, binanın projelendirme çalışmalarında bulunmuş olması şartı aranmaksızın Enerji Kimlik Belgesi(EKB) Uzmanları, mevcut binalar için Enerji Verimliliği Danışmanlık Şirketleri ve son yönetmelikteki düzenlemeye göre SMM hizmetleri belgesine sahip, Etüt-Proje Sertifikasına sahip, kalibre edilmiş ısı ve sıcaklık görüntüleme cihazlarına sahip olmak gibi şartları sağlayan mimar/mühendislerde mevcut binalar için Enerji Kimlik Belgesi düzenleyebilir.”

TÜKETİCİLERE SORUMLULUK DÜŞÜYOR

Enerji Kimlik Belgesi (EKB)’nin sahte ya da geçersiz olması durumunda EKB’nin iptal edileceğini ve bina yönetiminin, belgeyi tekrar düzenletmek zorunda olduğunu vurgulayan Çevre Hukukçusu Avukat Arsin Demir; “Bakanlığın yapacağı denetimler neticesinde gerçeğe aykırı ya da kötü niyetle belge düzenlendiğinin tespiti halinde Enerji Kimlik Belgesi (EKB) iptal edilir. Bu belgeyi düzenleyen kurum ve kuruluşlara ise hapis cezası ile cezalandırılabilir. Sahte Enerji Kimlik Belgesi (EKB)’ne sahip konut alan tüketiciler ise “Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunu’nun 4. maddesinde belirlenen 4 temel seçimlik hakkı kullanabilir. Kanunun 4. maddesi, ayıplı konut satın alan kişiye, bedel iadesini de içeren sözleşmeden dönme, konutun ayıpsız misliyle değiştirilmesi, konuta ödenen paradan ayıp oranında bedel indirimi, ayıpların ücretsiz onarımını isteme hakkı tanımaktadır. Ayıplı konut satın alan kişi, bu dört haktan yalnızca birisini seçim hakkına sahiptir. Belirtilen dört hakkın aynı anda ve birlikte kullanılması mümkün değildir.” dedi.

Güncelleme Tarihi: 07 Ocak 2019, 17:40
YORUM EKLE

Aha Geva-bot

Aha MerusPower

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını