banner1013
x

Rüzgar ve güneş cazip yatırım fırsatları sunuyor

Enerji sektörü ile ilgili araştırmalar yapan EY Türkiye, sektörün genel gidişatını değerlendirerek Türkiye’de güneş ve rüzgarın cazip yatırım fırsatı sunduğu ayrıca istihdam düzeyinin artacağını açıkladı.

Rüzgar ve güneş cazip yatırım fırsatları sunuyor
EndüstrideAra3

Türkiye’nin enerji sektörüyle ilgili gidişatını değerlendiren EY Türkiye, ayrıca 2019 yol haritasıyla ilgili de açıklamalarda bulundu. Türkiye'de rüzgar ve güneşin cazip yatırım fırsatı sunduğuna söyleyerek konuşmasına başlayan EY Türkiye Enerji Sektör Lideri Erkan Baykuş, yerli ve yabancı tüm yatırımcıların Türkiye’yi değerlendirdiğini, ihalelere yüksek oranda talep geldiğinizi ve uygulamalar konusunda önemli bir ilgi olduğunu ifade etti. Baykuş konuşmasına şu sözlerle devam etti: “Türkiye, yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanım potansiyelinin fazla olduğu ülkeler arasında yer alıyor. Sektörde gerçekleşen yatırımlar ise yenilenebilir enerji alanında yaşanacak istihdam düzeyine de açıklık getiriyor. Lisanslı ve lisanssız enerji tesislerin kurulu güçlerinde de artış yaşanacağını söylemek mümkün.” 

ENERJİDE 2019 YOL HARİTASI 

Türkiye’nin yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarının üst düzeyde kullanmayı amaçladığını ifade eden Baykuş, ülkede yaşanan gelişmeleri şu sözlerle sıraladı: “Türkiye’nin ilk nükleer santral projesi olan Akkuyu NGS’nin inşaatına resmen başlandı. Ayrıca TANAP ve STAR rafinerisinin açılması da ülkenin gündeminde yer aldı. İlk yerli sondaj gemisinin Akdeniz sularında petrol ve doğal gaz arama çalışmalarına başlanması da enerji sektöründe yaşanan önemli gelişmeler arasında yer aldı.” dedi. 2018 yılında enerjide yeni teknolojilerinin kullanılmışına yönelik yatırımların desteklendiğine işaret eden Baykuş, depolama tesisi yatırımlarını önemsediklerini söyledi. Baykuş konuşmasını şu sözlerle tamamladı: “Türkiye, yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarını yüksek oranda değerlendirmeyi amaçlıyor. Nükleer teknolojiyi kullanmayı öngören ve ekonomide enerji yoğunluğunu azaltmayı destekleyen bir politika izliyor. Türkiye’nin 2019 yıl haritası olarak rekabetçi bir enerji sektörünü benimsiyor” dedi. 
 
 

 

Güncelleme Tarihi: 10 Ocak 2019, 17:05
YORUM EKLE

Legrand

Vat

Dergiler