Rusya ve Ruanda’dan nükleer anlaşması

Nükleer enerjinin kullanımı için anlaşma imzalayan Rusya ve Ruanda, enerjinin barışçıl kullanımına start verdi. Anlaşmayı Rosatom’un Genel Müdürü Aleksey Likhachev imzaladı.

Rusya ve Ruanda’dan nükleer anlaşması
EndüstrideAra - Haber Detay

Rusya ve Ruanda arasında gerçekleştirilen hükümetler arası anlaşma, işbirliğinin devamı niteliğinde… İki ülke arasında önemli faaliyetlerin hayata geçmesi için gerçekleştirilen bu adım sayesinde Ruanda’nın ilk nükleer güç santrali kurulacak. Ayrıca nükleer altyapı uluslararası kurallara uygun şekilde geliştirilecek, malzemeler denetlenecek, uzmanların eğitimi gerçekleştirilecek. Özellikle eğitim kapsamında seminerler ve konferanslar düzenlenirken bilimsel araştırmaların yapılabilmesi için gruplar oluşturulacak.

“EKONOMİK BÜYÜMEYE KATKI SAĞLAYACAĞIZ”

Nükleer teknolojilerin barışıl kullanılması için 70 yıllık birikimlerini Ruanda Cumhuriyetine sunduklarını söyleyen Likhachev, buradaki gelişmelerin bölgenin ekonomik büyümesine katkı sağlayacağını ifade ediyor. Ayrıca halkın yaşam kalitesinin artırmasını umut ettiklerini de sözlerin ekliyor. Doğu Afrika ülkesi Ruanda Cumhuriyeti Altyapı Bakanı Gatete ise gerçekleştirilen anlaşmanın aktif diyaloğun temelini oluşturacağını ifade ediyor ve Arjantin’le de benzer bir anlaşma yaptıklarını hatırlatıyor.

Güncelleme Tarihi: 10 Aralık 2018, 12:43
YORUM EKLE

Radyo

Vat

Dergiler