banner1322
x

Rockwell Automation’dan Energy Observer Projesine destek

Rockwell Automation çığır açan sıfır emisyonlu geminin sürdürülebilirliğinin yönetimine yardımcı olacak gelişmiş otomasyon teknolojileri sağlıyor.

Rockwell Automation’dan Energy Observer Projesine destek
Merus Power, Aha Teknoloji Teşvik

Dünyanın ilk hidrojen ve yenilenebilir enerjiyle çalışan gemisi Energy Observer, geleceğin muhtemel enerji sisteminin gücünü kanıtlamak için altı yıllık bir dünya turunda. Rockwell Automation ise sıfır sera gazı emisyonu veya küçük parçacık emisyonu ile çalışan geminin çalışmasına yardımcı olan otomasyon sistemlerinin resmi tedarikçisi ve hizmet çözümleri sağlayıcısı oldu.

Dünya seyahati süresince, 24 saat boyunca enerji bağımsız şekilde çalışması için Energy Observer güneş enerjisi, rüzgar türbinleri, lityum-iyon bataryaların dahil olduğu kesikli yenilenebilir enerji türlerinin bir kombinasyonunu ve bir hidrojen üretim sistemi kullanıyor.

Energy Observer takımı geminin enerji yönetim sisteminin kontrolüne yardımcı olacak gelişmiş otomasyon çözümleri için Rockwell Automation ile çalışmaya başladı. Gemi için sunulan çözümler, sistemi izleme ve kontrol etmek için herhangi bir sorun yaşanmadan entegre olabilen Allen-Bradley ControlLogix programlanabilir otomasyon kontrolörü, Allen-Bradley PowerFlex sürücüler, Allen-Bradley POINT I/O, FactoryTalk View Site Edition (SE) denetim yazılımı ve FactoryTalk Historian veri depolama yazılımı. Merkezi bir insan makine ara yüzü (HMI) ise ekibe gerçek zamanlı bilgi saylayarak çözümü tamamlıyor.

Enerji yönetim çözümü Energy Observer ekibinin enerji kaynaklarının dağıtımını izlemesi, kontrol etmesi ve optimize etmesine yardımcı oluyor ve bir enerji kaynağından diğerine geçilmesi gerektiği konusunda akıllı kararlar alınmasını sağlıyor. Çözüm ayrıca geminin seyahati boyunca elde edilen tüm operasyonel veriyi kaydediyor ve kıyıdaki ekibe bu verileri yönlendiriyor. Bu akıllı kararlara bir örnek verecek olursak, gemide itici güç ve tuzsuzlaştırma gibi sistemlerde lityum-iyon bataryalar kullanılır. Güneş panelleri ve rüzgar türbinleri, PowerFlex gibi sürücüleri kullanarak bataryaları şarj eder. Uygun olmayan çevre koşulları nedeniyle batarya düzeyi yüzde 30’a veya altına indiğinde geminin hidrojen enerji sistemi devreye girer – bu sistem de okyanus suyunu tuzsuzlaştırma süreci sırasında yaratılan hidrojenle beslenir – ve ek batarya şarjı tedarik sürecini aktive eder.

 

YORUM EKLE

Aha Geva-bot

Vat

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını