banner1322
x

Reengen firması enerji maliyetlerini düşürme yöntemlerini anlattı

Enerjisini Üreten Fabrikalar programının bu haftaki konuğu Reengen Kurucu Ortağı ve Genel Müdürü Şahin Çağlayan oldu. Programda enerjinin dijitalleşmesi ve enerji maliyetlerini düşürme stratejileri konuşuldu.

Reengen firması enerji maliyetlerini düşürme yöntemlerini anlattı
Robot Zirvesi

Enerjisini Üreten Fabrikalar programının bu haftaki konuğu Reengen Kurucu Ortağı ve Genel Müdürü Şahin Çağlayan’dı. Enerjinin dijitalleşmesi konusunda yapılan çalışmaları konuştuğumuz programda bu gelişimin sektörleri nasıl etkilediğine değindik. 

Çağlayan, “Reengen, 2013 yılında bizim kurduğumuz bir teknoloji girişimidir. ODTÜ Elektrik – Elektronik Mühendisliği Bölümü’nden mezun olduktan sonra bir yıl Amerika’da MIT projelerinde Ar-Ge Mühendisi olarak çalıştım. Daha sonra Almanya Berlin Teknik Üniversitesi’nde Enerji Verimliliği, Akıllı Şebekeler üzerine yüksek lisans yaptım. Sonraki süreçte kurumsal tecrübelerim oldu. Siemens’te belli bir süre çalıştıktan sonra 2013 yılında kendi şirketimizi Sanayi Bakanlığı Tekno Girişim Hibesinden Ar-Ge desteği alarak kurduk. Reengen markasının kurucu ortağı olan iki arkadaşım daha bulunuyor. Ana amacımız; yerel bir teknoloji şirketi olup bunu ihracat şeklinde globale taşımak, ürünleştirmek, ölçeklendirmek ve bir anlamda Türkiye’nin de katma değerli servisler üreten bir ülke olarak kalkınmasını sağlamak.” Sözleriyle süreci anlattı. 

Dijitalleşmenin birçok sektörü etkilediğine dikkat çeken Çağlayan, başta enerji olmak üzere telekom, finans, eğitim gibi birçok sektöre farklı teknolojiler sunulduğunu söyledi. Enerji sektörüyle ilgili olarak ise “Enerji sektörü 1990’lı, 2000’li yıllarda yaşadığı dijital dönüşümü halihazırda yaşamaya devam ediyor. Enerji sektörüne baktığımız zaman çok büyük bir offline sistemlerden online sisteme geçerken enerjinin üretiminden dağıtımına ve tüketimine kadar büyük uygulamalar bulunuyor. Biz özellikle fabrikalarda, tesislerde, binalarda dijital enerji dönüşümü servisleri veren tarafta yer aldık.” sözlerini paylaştı. 
Sanayi enerji maliyetlerinin nasıl düşürüldüğünü anlatan Reengen Kurucu Ortağı ve Genel Müdürü Şahin Çağlayan ile hem enerjinin dijitalleşmesini hem de gelişen yeni teknolojileri konuştuk. 
 

Güncelleme Tarihi: 07 Ağustos 2019, 12:18
YORUM EKLE

Legrand

DalElektrik Solar Banner dikey

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını