PepsiCo dışarıdan aldığı organik atıktan enerji üretecek

Pepsico’nun Suadiye’de bulunan üretim tesisi, biyometanizasyon çevre lisansı alarak organik atıktan enerji üretimi yapmaya hak kazandı.

PepsiCo dışarıdan aldığı organik atıktan enerji üretecek
Endüstri 40 Zirvesi

Sürdürülebilir çevre konularında yaptığı çalışmalarla adından söz ettiren PepsiCo, önemli bir çalışmaya daha imza attı. “Fayda Gözeten Performans” vizyonu çerçevesinde yürüttüğü çalışma kapsamında organik atıkların işlenerek enerji üretilmesi projesini bir seviye daha ilerletti ve lisansla dışarıdan organik atık alıp enerji üretimi yapmaya hak kazandı. 

PEPSİCO 2012’DEN BERİ SIFIR ATIKLA ÇALIŞIYOR 

PepsiCo, Suadiye Fabrikasında biyomentanizasyon çalışmalarına 10 yılı aşkın süredir devam ediyor ve Organik Atık Tesisi sayesinde 2012 yılından beri sıfır atıkla çalışıyor. 2014 yılından itibaren üretimden kaynaklı organik atıklar, yine Suadiye Fabrikası Organik Atık Tesisi’nde 4200 m3 ıslak hacimli Anaerobik Reaktörlerde işleniyor. Enerji üretiminde değerlendirildikten sonra kalan atıktan ise PepsiCo’nun patates üretim alanlarında kullanılmak üzere Organomineral Gübre “Naturalis” üretiliyor. Naturalis ile gübre üretiminde kullanılan kimyasal %40 oranında azaltılırken, toprağa karışacak kimyasal miktarı ise minimum seviyeye indiriliyor. Böylece “Sıfır atık” hedefine ulaşırken işlemden kaynaklı CO2 salınımı da %11,5 oranında azaltılıyor. 
 

Güncelleme Tarihi: 20 Aralık 2018, 12:22
YORUM EKLE

Kontek

Aha MerusPower

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını