Panasonic gönüllüleri yaşama değer katıyor

Panasonic Life Solutions Türkiye sürdürülebilir kalkınmanın insana ve topluma yatırım ile gerçekleşeceğine inanan bir yaklaşım ile yaşama değer katan kurumsal sosyal sorumluluk projeleri gerçekleştiriyor.

Panasonic gönüllüleri yaşama değer katıyor
EndüstrideAra - Haber Detay

Gönüllülük yaklaşımı, çalışanların içsel motivasyonunu artıran, aidiyet duygularına değer katan ve giderek önem kazanan bir kavram. Yapılan araştırmalar, gönüllülük ve mutluluk arasındaki ilişki incelendiğinde, gönüllü olan insanların daha mutlu yaşadığını ortaya koyuyor. Gönüllülük konusunda pek çok özel uygulamaya sahip bulunan Panasonic Life Solutions Türkiye ise; sürdürülebilir kalkınmanın insana ve topluma yatırım ile gerçekleşeceğine inanan bir yaklaşım ile yaşama değer katan kurumsal sosyal sorumluluk projeleri gerçekleştiriyor. Güçlü kuruluş, bu alanda elde edilecek asıl katma değerin de kurum içi gönüllülük programları ile yüksek bir katma değer sağlayacağına inanıyor.

GÖNÜL KUMBARALARI, KÖY OKULU ÖĞRENCİLERİ İÇİN MUTLULUĞA DÖNÜŞÜYOR 

Panasonic Life Solutions Türkiye Gönüllüleri, toplum ve yaşam için sağlanan her bir faydanın değere dönüştüğünün farkında olarak bugüne kadar pek çok sosyal sorumluluk projesinde aktif olarak yer almış bulunuyor. Gönüllülük konusunda birçok örnek uygulamaya sahip bulunan Panasonic Life Solutions Türkiye Gönüllüleri geçtiğimiz yıllarda Özel Sektör Gönüllüleri Derneği tarafından verilen en başarılı gönüllülük programı ödülüne de layık görüldü. Kuruluşun gönüllüleri; “Meslek Eğitimine Destek” Koçluk Programı, köy okulları için kampanyalar, Give Gain Çalışan Gönüllülüğü Günleri, ağaçlandırma projeleri, kan bağışı kampanyaları, geri dönüşüm projeleri, İstanbul Maratonu’nda sivil toplum kuruluşlarının desteklenmesi gibi projelere ve daha birçok projeye aktif rol alarak katkı sağlıyor. Çalışanların, gönüllülük konusundaki duyarlılığını desteklemek amacı ile Panasonic Life Solutions Türkiye tesislerinde bir de “Gönül Kumbarası” bulunuyor. Çalışanlar ister kullanım fazlası oyuncak ve kırtasiye malzemelerini isterse de yeni alacakları malzemeleri bu kumbaraya atıyor. Kumbara yine çalışanlardan oluşan bir grup gönüllü tarafından açılarak malzemeler ayrıştırılıp, ambalajlanıyor ve ihtiyaç sahibi bir okulun öğrencilerinin yüzünde tebessüme dönüşmek üzere yola çıkarılıyor. 

"GÖNÜLLÜ OLMAK İNSANLARA EMPATİ BECERESİ KAZANDIRIR"

Panasonic Life Solutions Türkiye İK ve Kurumsal Gelişimden Sorumlu İcra Kurulu Üyesi Mutlu Kutlu şirketin gönüllülük konusuna verdiği önemi şu sözlerle ifade ediyor; “Panasonic Life Solutions Türkiye olarak, tüm faaliyetlerimizi ‘Daha İyi Bir Yaşam, Daha İyi Bir Dünya’ hedefi ile yürütmekteyiz. Çalışanlarımızın gönüllülük projelerinde yer almasını teşvik etmekteki amacımız ise topluma, dünyamıza ve sürdürülebilir geleceğe karşı olan bireysel sorumluluklarının farkındalığını sağlamaktır. Sürdürülebilir kalkınma amaçlarımızı gerçekleştirmeye katkı sağlamasını da hedeflediğimiz gönüllülük programlarının ayrıca, çalışanlarımızın içsel motivasyonunu artıran, aidiyet duygularına değer katan çok önemli bir kavram olduğunu düşünüyorum. Londra İktisat Okulu, gönüllülük ve mutluluk arasındaki ilişkiyi incelediğinde, gönüllü olan insanların daha mutlu yaşadığını tespit etmiştir. Gönüllü olmak insanlara empati becerisi kazandırır, sosyal bağlarını kuvvetlendirir ve gülümsetecek sebepler sunar. Gönüllülükle birlikte gelen tüm bu pozitif faktörler, insanları daha sevgi dolu ve daha hoşgörülü bireyler yapmak için önemli katkılar sağlıyor. Uygulamalarımızdan güncel bir örnek vermek gerekirse, Panasonic Life Solutions Türkiye Gönüllüleri, geçtiğimiz ay gerçekleştirilen 41. İstanbul Maratonu’nda Tohum Otizm Vakfı ile birlikte otizmli çocuklara destek için koştu. Gerek koşu öncesi ve gerekse koşu sırasında çalışanlarımızın kendi aralarında sağladığı etkileşim, duyarlılık ve motivasyon gerçekten görülmeye değerdi. Ayrıca, gönüllülük konusunda ortaya koyduğumuz uygulamaların başka kuruluşlar için de teşvik eden, yayılım sağlayan bir misyonu olduğuna inanıyorum. Geçtiğimiz yıllarda Ukrayna KSS Derneği Başkanı Maryna Saprykina’nın davetlisi olarak Ukrayna’nın Dnepropetrovsk kentinde düzenlenen Gönüllülük Forumu’nda Türkiye’den örnek şirket olarak davet edilerek gönüllülük konusundaki deneyimlerimizi paylaşma imkanı bulmuştuk. Bu örnek, gönüllülük konusunda bir tek insanın dahi farkındalığını artırmanın, bizler için ayrıca bir motivasyon kaynağı olduğunun göstergesidir. 
 

Güncelleme Tarihi: 12 Aralık 2019, 17:30
YORUM EKLE

Radyo

Aha

Dergiler