Özbekistan’da enerji yatırımları mevsimi

Önümüzdeki beş yıllık dönemde, Özbekistan, 2,6 milyar dolarlık 20 hidroelektrik santrali kurup, 21 santrali yenilemeye hazırlanıyor.

Özbekistan’da enerji yatırımları mevsimi
EndüstrideAra - Haber Detay

Türk iş dünyasının, enerji yatırımları kapsamında olan ve yakından takip edilen komşumuz Özbekistan, 2020-2024 arasındaki beş yıllık dönemi, enerji yatırımı mevsimi olarak değerlendirecek. Özbekistan hükümeti beş yıllık enerji yatırım planı çerçevesinde; 4 adet büyük ve 16 adet küçük hidroelektrik santralini kurmayı öngörüyor. Bu dönemde ayrıca ülkedeki 21 hidroelektrik santrali de yenilenecek. Toplam maliyetinin 2,6 milyar dolar olacağı tahmin edilen proje hayata geçirildiğinde, 2,8 milyar kilovatsaat elektrik üretimi yapılacak. Hidroelektrik potansiyelinin yüzde 30'unu kullandığı belirtilen Özbekistan'da yıllık hidroelektrik kapasitesinin 27,5 milyar kilovat saat olduğu tahmin ediliyor. Elektrik enerjisinin önemli bir kısmı termik santrallerden sağlanan ülkede, 37 hidroelektrik santral bulunuyor.

ANADOLU GRUBU’NUN HEDEFİNDE ÖZBEKİSTAN VAR

Özbekistan’da yatırım yapmayı planlayan şirketlerinden biri de Anadolu Grubu… Bu planını iki buçuk ay önce KAP’a bildiren Anadolu Grubu, ayrıca bölgedeki yatırım planını netleştirmek için Taşkent’e gitti. Taşkent’e giden Anadolu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan ve beraberindeki heyet içerisinde Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Jamshid Kuchkarov, Tarım ve Su Kaynakları Bakanı Bakhodir Yusupov ve ülkenin önemli kuruluşlarından Uzbekoziqovqatholding’in Yönetim Kurulu Başkanı Tohirjon Jalilov gibi önemli isimler yer aldı. Toplantı kapsamında da Anadolu Grubu Özbekistan planlarını belirledi.
 

Güncelleme Tarihi: 06 Aralık 2018, 15:39
YORUM EKLE

Kontek

Aha

Dergiler