Özbekistan'a yapılacak nükleer santralin yol haritası hazır

Özbekistan ile Rusya Devlet Atom Enerjisi Kurumu Rosatom arasında ülkede inşası gerçekleştirilecek nükleer enerji santralinin yapımıyla ilgili olarak 2019-2020 senelerinde gerçekleştirilecek çalışmaların şekillendirileceği yol haritası anlaşması imzalandı.

Özbekistan'a yapılacak nükleer santralin yol haritası hazır
Endüstri 40 Zirvesi

TAŞKENT (AA) - Özbekistan ile Rusya Devlet Atom Enerjisi Kurumu Rosatom arasında ülkede inşası gerçekleştirilecek nükleer enerji santralinin yapımıyla ilgili olarak 2019-2020 senelerinde gerçekleştirilecek çalışmaların şekillendirileceği yol haritası anlaşması imzalandı.

Özbekistan Enerji Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, anlaşmaya, Özbekistan Enerji Bakanı Alişir Sultanov ve Rosatom Genel Müdürü Aleksey Likhaçev imzaladı.

Bahsi geçen anlaşma, santral inşaatının çevreye olan etkilerinin değerlendirilmesi amacıyla verilerin hazırlanması ile santralin güvenliğiyle ilgili ön raporun hazırlanmasına yönelik maddeleri barındırıyor.

Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev ile  Likhaçev'in yapmış oldukları görüşmede, nükleer santralin yerinin seçimine yönelik mühendislik çalışmalarının ilk etabının tamamlandığı, santralin çevreye olan etkilerinin değerlendirilmesi ile teknik dokümantasyon çalışmalarının ise sürdüğü açıklandı.

Toplamda yaklaşık 11 milyar dolara mal olacak olan nükleer santral, her biri 1200 megavat kapasiteye sahip 2 güç ünitesinden meydana gelecek. Santralin 2028 senesinde faaliyetlerine başlaması bekleniyor.

Güncelleme Tarihi: 17 Mayıs 2019, 15:29
YORUM EKLE

Aha Geva-bot

DalElektrik Solar Banner dikey

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını