banner1322
x

Nükleer sanayi ile Türkiye’nin ihracatı...

Nükleer santral projelerine yönelik ürünlerin Türkiye’de üretilmeye başlanırsa, nükleerden uzay endüstrisine, otomotivden savunmaya kadar katma değerli ürün ihracatına başlayabilir.

Nükleer sanayi ile Türkiye’nin ihracatı...
Makine Zirvesi

Nükleer sanayinin gelişmesiyle birlikte, Türk sanayicisi katma değerli ürünlerin üretimi ve ihracatı konusunda önemli fırsatlar sunuyor. Konuyla ilgili açıklama yapan Nükleer Mühendisler Derneği Başkanı Dr. Erol Çubukçu, “Nükleer sanayi yatırımları, Türkiye sanayisinde yeni bir dönem başlan-gıcı olabilir. Her santralin en az 500 bin parçadan oluştuğunu düşünürsek bu önemli bir yatırım ve istihdam kaynağı anlamına geliyor. Türk firmaları, inşaat, montaj, ekipman gibi alanlarda rahatlık-la yer alabiliyor. Ancak yerli katkının özellikle katma değerli alanlarda artırılması da mümkün olu-yor.” diyor.  Dr. Çubukçu ayrıca Türk nükleer sanayinin gelişmesi halinde katma değerli ürün ihra-catında diğer sektörler için rol model olabileceğini söylüyor. 

TÜRK FİRMALARI NÜKLEER SANAYİ DE HIZLA BÜYÜYEBİLİR

Türkiye’nin nükleer sanayisi ile ilgili konuşan Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir, “Nük-leer santrallere yönelik geliştirilecek kapasite, sadece bu projelerle sınırlı kalmayacak. Enerji, uzay, savunma, otomotiv, denizcilik, havacılık gibi katma değeri yüksek diğer sanayi kollarında da kullanılabilecek. Nükleer sanayi, bu açıdan Türkiye için kritik önem taşıyor.” dedi. Özdebir ayrıca, Türk firmalarının uluslararası alanda önde gelen firmaların tedarikçi listelerine girebilirse, nükleer sanayide hızla büyüyebileceğine de vurgu yaptı.
 

Güncelleme Tarihi: 26 Şubat 2019, 13:48
YORUM EKLE

Aemot

DalElektrik Solar Banner dikey

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını