Melikgazi Belediyesi’nden İddialı GES projeleri

Kayseri şehrinin merkez belediyelerinden biri olan Melikgazi, Ayenka Mühendislikle birlikte hayata geçirdiği GES projeleriyle yenilenebilir enerji kaynaklarından faydalanıyor.

Melikgazi Belediyesi’nden İddialı GES projeleri
Robot Zirvesi

Enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji sektörüne ağırlık vererek firmalara yeni çözümler sunan Ayenka, bu alanda elde ettikleri tecrübelerle dışa bağımlılığı engellemeyi hedefliyor. Her biri kendi alanında uzman elektrik, makina, enerji ve ziraat mühendisleri ile birlikte projelendirme, teknik destek ve profesyonel çözümler sunan firma, ayrıca yerli üretime geçmeyi ve yerli malı ağırlıklı ürünler kullanmayı amaçlıyor. 

PAZAR YERLERİ GÜNEŞ PANELLERİYLE DONATILDI

Ayenka Mühendislik son olarak hizmet verdiği Melikgazi Belediye ile birçok GES projesini devreye aldı ve bölgenin enerji ihtiyacının önemli bir kısmının karşılanmasını sağladı. Devreye aldıkları çatı üzeri güneş enerji santralleri arasında; Yıldırım Beyazıt Pazar Yeri, Keykubat Pazarı, Gökkent Pazar Yeri, Danışment Pazar Yeri, Hürriyet Pazar Yeri, İldem Pazar Yeri, Toki Pazar Yeri gibi toplam 8 proje yer aldı. Konuyla ilgili açıklama yapan Ayenka Mühendislik Yönetim Kurulu Başkanı Zühtü Öztürk, “Dr. Memduh Büyükkılıç önderliğinde yaptığımız projeler ile sektörde her zaman gündemde kalıyoruz. Genç ve dinamik ekibi ile belediyecilik anlamında birçok ilke imza atmış olan Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, yeniliğe sonuna kadar açık ve enerji tasarrufuna bir o kadar önem veren yapıya sahip. Öyle ki Melikgazi Belediyesi, GES tesislerini kurmadan önce bütün park, bahçe ve hizmet binalarında gereken tasarruf tedbirlerini almış, aydınlatmaları LED armatürlere dönüştürmüş, daha sonrasında ise güneş enerjisi santrallerine yatırım yapmaya karar vermiştir. Kurulan tesislerin danışmanlığı, projelendirmesi, kurulumu ve işletmesi Ayenka Mühendislik tarafından yapıldı. Yıllık tüketimi 4.100.000 kW/h olan kurumun 2016 Ocak ayında devreye alınan 750 kW gücündeki çatı üzeri Yıldırım Beyazıt Pazaryeri GES (Türkiye’nin en büyük çatı üzeri kurum projesi) tesisi ile bu tüketimin dörtte biri karşılandı. 2016 sonunda devreye alınan 320 kW gücündeki çatı üzeri Keykubat Pazaryeri GES tesisi ile tüketimin üçte biri karşılandı. 2017 Ekim ayı itibariyle teslim edilen Melikgazi Belediyesi Hizmet Binası 120 kW çatı üzeri öztüketim GES tesisi ile hizmet binası gündüz enerjisini kendi üretir hale geldi. 2017 yılı sonunda devreye alınan Gökkent Pazaryeri 300 kW, Danışment Pazar Yeri 380 kW, Hürriyet Pazar Yeri 720 kW, İldem Pazar Yeri 420 kW ve Mimar Sinan Toki Pazar Yeri 350 kW çatı üzeri güneş enerji santrallerinin devreye alınması ile 3.360 kWp güneş enerjisi santraline sahip olmuş olan Melikgazi Belediyesi, yıllık 4.872.000 kW/h elektrik enerjisi üretmeye başladı ve bu sayede tüketimini güneş enerjisi santrallerinden karşılandı” dedi. 

Güncelleme Tarihi: 26 Mart 2019, 10:05
YORUM EKLE

Aha Geva-bot

Vat

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını