Lübnan'ın elektriği 3 Türk gemisinden

Lübnan elektriğinin yüzde 40'ını Türk gemileri sağlıyor. Türkiye'nin Beyrut Büyükelçisi Hakan Çakıl, Lübnan'da elektrik açığının yıllardır devam ettiğini, sorunun çözümüne kayda değer katkı sağlamaktan da büyük bir memnuniyet duyduklarını söyledi.

Lübnan'ın elektriği 3 Türk gemisinden
Enerji Zirvesi

BEYRUT (AA) - Lübnan'ın ihtiyacı olan elektrik enerjisinin bir kısmını son derece pratik ve modern yöntemlerle üreten 3 Türk gemisinden ikisinin 2021 yılına kadar kontratı bulunurken, 3 aylığına ücretsiz hizmet vermek amacıyla gelen diğer geminin sözleşmesi ise 10 gün sonra sona erecek.

"Esra Sultan" adlı söz konusu geminin kontratının uzatılması bekleniyor.

- Lübnan ile ilişkilerimize çok önem veriyoruz

Türk enerji gemilerinin faaliyetlerinin Lübnan'a büyük katkı sağladığını vurgulayan, Türkiye'nin Beyrut Büyükelçisi Hakan Çakıl, Karadeniz Holding'in, üçüncü gemiyi başka bir yerde rahatlıkla kullanabileceğini belirterek, "Biz Lübnan ile ilişkilerimize çok önem veriyoruz, Lübnan'a her konuda yardımcı olmak istiyoruz. Lübnan'da elektrik açığı yıllardır devam eden bir sorun ve bu sorunun çözülmesine kayda değer katkı sağlamaktan da büyük bir memnuniyet duyuyoruz." dedi.

Lübnan'da Türkiye'yi çok güzel temsil eden Karadeniz Holding'e de teşekkür eden Çakıl, "Lübnan'daki Türk enerji gemileri gurur kaynağımız." dedi.

Büyükelçi Çakıl, Türkiye'nin yumuşak gücünün somut bir örneğini bugün gördüklerini söyledi.

- Lübnan elektriğinin yüzde 35-40'ı Türk gemilerden

Karadeniz Holding Temsilcisi Faysal, geçen ay düzenlediği basın toplantısında Lübnan'da 2013'ten bu yana devam eden faaliyetleri ve enerji gemilerinin kapasitelerine dair bilgi vermişti.

"Karadeniz Powership Fatmagül Sultan" ve "Karadeniz Powership Orhan Bey" isimli gemilerin yaklaşık 400 megavat üretim kapasiteli olduğu ve bunun da Lübnan'ın elektrik ihtiyacının yüzde 25'ini karşıladığına dikkati çeken Faysal, ağustos ayından itibaren 3 aylık süreyle Lübnan'da üretime başlayan "Karadeniz Powership Esra Sultan" gemisi ile birlikte ülkenin yüzde 35-40 elektriğini ürettiklerini anlatmıştı.

Lübnan'da bir türlü çözülemeyen ve sürekli tartışmalara neden olan elektrik sorunu, ülke ekonomisini ciddi anlamda etkiliyor.

Güncelleme Tarihi: 15 Ekim 2018, 18:24
YORUM EKLE

Legrand

Aha MerusPower

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını