LPG’li araçlar ağaçların kurtarıcısı

Türkiye’de LPG’li araç kullanan 5 milyon kişi yılda 300 bin ağaç kurtarıyor ve çevreci yaklaşımıyla duyarlılığını gösteriyor.

LPG’li araçlar ağaçların kurtarıcısı
Endüstri 40 Zirvesi

Dizel araçların insan sağlını ve çevreyi tehdit ettiğini vurgulayan BRC’nin Türkiye CEO’su Kadir Örücü “Türkiye’deki toplum bilincinin artmasıyla insanlar LPG’li araçlara yönelmeye başladı. Bugün LPG’li araç kullanan 5 milyon kişi yılda 300 bin ağaç kurtarıyor.” dedi. Dünya Sağlık Örgütü tarafından da zarar verdiği raporlarla ortaya konan dizel otomobiller, Avrupa’nın birçok ülkesinde yasaklanmaya başlandığını söyleyen Örücü, özellikle dizel araçların yaydığını gazlardan ve zararlı maddelerden dolayı astım, KOAH gibi hastalıkların arttığını belirtiyor. Örücü, dizelin doğaya ve insana verdiği zararların giderek artması otomobil kullanıcıların LPG’li araçlara yönelttiğinin de altını çiziyor. Örücü konuşmasını şu sözlerle devam ettiriyor: “Trafikteki araçların karbon emisyonları ile çevreye verdikleri zararı telafi etmek için milyonlarca yeni ağaç dikmeye ihtiyaç bulunuyor. LPG kullanan 5 milyon otomobil, her yıl 2 Milyon ton daha az karbon emisyonuyla 300 bin ağaç dikmiş kadar çevreye katkı sağlıyor.” 

DİZEL MOTOR ÜRETİMİ DURUYOR

Toyota, Fiat, Jeep, BMW, Nissan, Alfa Romeo, Honda, Masarati, Suziki, Mitsubishi, Volvo ve Porsche gibi dünya devleri dizel araçlarının üretimini durdurma kararı aldı. Kendi segmentlerinde lider firmaların dizel otomobillerin üretimini durdurmasındaki en büyük etken ise çevreye ve insan sağlığına verdiği zararlar yatıyor. Dünyanın lider alternatif yakıt sistemleri üreticisi BRC’nin Türkiye CEO’su Kadir Örücü “dizelin Avrupa’nın birçok ülkesinde yasaklanmasının ardından Türkiye’de dizel araçlar ile ilgili düzenleme geleceğini düşünüyoruz.” Dedi.
 

Güncelleme Tarihi: 10 Nisan 2019, 09:39
YORUM EKLE

Aha Geva-bot

Aha MerusPower

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını