banner1322
x

LNG’de kilit ülke Türkiye olacak

Küresel dünyada yaşanan değişimlerle şekillenen enerji piyasaları ile ilgili rapor hazırlayan KPMG Türkiye, LNG konusunda Türkiye’nin kilit rol oynayacağını belirtiyor.

LNG’de kilit ülke Türkiye olacak
Endüstrideara

Enerji Sektörel Bakış 2019 raporunu kamuoyu ile paylaşan KPMG Türkiye, LNG lehine artan ticari eğilim sayesinde Türkiye’nin kilit ülke olacağını açıklıyor. Türkiye’nin sahip olduğu depolama kabiliyetinin, yaptığı güçlü anlaşmalarının önemli olduğunu belirten KPMG, enerjideki küresel gelişmeler ışığında Türkiye’de sektöre ışık tuttuğunu belirtiyor. 

LNG FURYASI BAŞLIYOR 

İlgili raporda dünyada ve Türkiye’de enerji ihtiyacının giderek arttığına işaret eden KPMG Türkiye, BP’in hesaplamalarına göre, birincil enerji tüketiminin bir önceki yıla göre yüzde 2,2 oranında arttığını ve bu rakamın 2013 sonrası en yüksek seviyeye ulaştığını söylüyor. Raporlar ilgili diğer ayrıntıları ise KPMG Türkiye Enerji Sektör Lideri Ümit Bilirgen şu sözlerle anlatıyor: “Türkiye’nin yıllık birincil enerji tüketiminin 55 milyon ton karşılığı petrolden 155 milyon tona yükseldi. Birincil enerji kaynağı konusunda dışa bağımlılığı yüksek olan Türkiye ise yüksek miktarda dış ticaret açığının ve cari işlemler açığının oluştuğu biliniyor. Bu da küresel enerji fiyatlarındaki gelişmeler ülkenin enerji faturasına ve dış finansman ihtiyacına doğrudan yansırken, Türk finansal varlıklar üzerinde ilave baskı oluşturuyor.”
 

Güncelleme Tarihi: 12 Mart 2019, 17:31
YORUM EKLE
YORUMLAR
Özlem
Özlem - 3 yıl Önce

LNG nedir? Bi de onu yazsanız

Legrand

Vat

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını