banner1322
x

Kosova’nın ilk RES’i açıldı

Kosova’nın ilk rüzgar enerji santrali 'Kitka' görkemli bir törenle açıldı. Kosova’ya 73 milyon avro yatırım yapan Güriş, Kitka RES projesiyle bölgenin enerji ihtiyacına büyük katkı sağlamayı hedefliyor.

Kosova’nın ilk RES’i açıldı
Merus Power, Aha Teknoloji Teşvik

Türkiye’nin enerji devi GÜRİŞ Holding tarafından inşa edilen Kosova’nın İlk Rüzgar Enerji Santrali ‘KİTKA’ görkemli bir törenle açıldı. Törene GÜRİŞ Holding Kurucu Başkanı İdris Yamantürk, Kosova Başbakan Yardımcısı Enver Hoxhaj, Kosova Çevre Bakanı Fatmir Matoshi, Amerika Büyükelçiği Temsilcisi Lori Michaelson veTürkiye Kosova Büyükelçisi Kıvılcım Kılıç katıldı. GÜRİŞ, yurt dışındaki yenilenebilir kaynağa dayalı ilk elektrik üretim yatırımını tamamlayarak faaliyete geçirdi. Kosova’nın İlk Rüzgar Enerji Santrali olan ‘Kitka RES’in 32.4 MW kurulu gücü ile yılda 95.600.000 kWs elektrik üreterek Kosova’nın yıllık enerji ihtiyacına büyük katkı sağlayacak. GÜRİŞ, Kitka RES yatırımı için 73.7 Milyon avro harcadı.

“GÜRİŞ’in 160’ı Aşkın Eseri Var”
GÜRİŞ Holding Kurucu Başkanı İdris Yamantürk, Kitka açılış töreninde yaptığı konuşmasında; ‘Kosova Hükümeti, Türkiye ve General Electric gibi dev bir firmayı bize partner olmasını sağlayan Amerika bu projenin arkasındadır. Ben Mühendisim bir heykeltraş veya bir ressam eserinden ne kadar çok övünürse bende bitirdiğimiz eserlerden kadar çok övünç duyuyorum. GÜRİŞ’in birçok memlekette 160’ı aşkın eseri vardır. Burada olduğu gibi her şeyin en kalitesini seçerek yaptık. Bugün enerjinin yanında bütün dünyaya kaliteli mal satıyoruz. Örneğin Amerika ve Avrupa’nın gelişmiş sanayicilerine çelik satıyoruz. Yenilebilir enerji konusunda gerek Türkiye gerek dünyada faaliyetlerimize devam edeceğiz.’ dedi


"MODERN BİR KOSOVA İÇİN İYİ BİR ÖRNEK"

Kosova Başbakan Yardımcısı Enver Hoxhaj da yaptığı konuşmada Kitka Rüzgar Santrali’nin modern bir Kosova’nın neye benzemesi gerektiği konusunda en iyi örneği oluşturduğunu belirterek, GÜRİŞ Holding yetkililerine yaptıkları bu yatırım için teşekkürlerini iletti.


“BU PROJE HAVA KİRLİLİĞİNİ AZALTACAK”
Türkiye Büyükelçisi Kıvılcım Kılıç ise rüzgar enerjisine yapılmış bu yatırımın Kosova’nın yenilenebilir enerji kaynaklarından daha fazla miktarda enerji üretme çabalarına katkı sağlayacağına inanıyor, ayrıca temiz enerji üretimine geçişin ülkenin hava kirliliği sorununun azaltılmasına yardımcı olacak önemli bir adım olacağına inanıyoruz dedi.

“ÇEVRE VE DOĞAL KAYNAKLARI KORUYACAK”
Kosova Çevre ve Alan Planlama Bakanı Fatmir Matoshi ise, “Bu tür yatırımcıların Kosova’da her zaman bir yeri vardır. Çevre ve Alan Planlama Bakanlığı, yenilenebilir enerji için çevrenin ve doğal kaynakların korunması dengesini koruyacak ve böylelikle bu tür yatırımcılarla Kosova’da yenilenebilir enerjinin yüzde 25’ini sağlayacağız’’ dedi.

“12 YILLIK FİYAT VE SATIŞ GARANTİSİ”
GÜRİŞ Holding’in Kosova’daki şirketi Air Energy tarafından işletilecek Kitka Rüzgar Enerji Santrali’nin yılda yaklaşık 95.6 milyon kilovatsaat elektrik üretmesi öngörülüyor. Air Energy ile Kosova’nın elektrik sistemi operatörü KOSTT arasında yapılan anlaşmaya göre, Kitka RES’in üreteceği elektrik 12 yıl boyunca satın alınacak. 9 Adet GE 3,6 MW (110 metre kule yüksekliği ve 137 metre rotor çapı) türbinden oluşan santral 11 Ekim 2018 tarihinde anlaşma çerçevesinde ticari elektrik üretimine başladı.

Güncelleme Tarihi: 31 Ekim 2018, 14:30
YORUM EKLE

Legrand

Vat

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını