İran'dan petrol alımı durdu

Rus petrol şirketi Lukoil'in Üst Yöneticisi Vagit Alekperov, "ABD'nin İran yaptırımlarıyla ilgili riskler çok büyük ve herhangi bir kısıtlamayı ihlal etmeyeceğiz. İran’dan petrol alımını durdurduk"

İran'dan petrol alımı durdu
Enerji Zirvesi

MOSKOVA (AA) - Rus petrol şirketi Lukoil'in Üst Yöneticisi Vagit Alekperov, ABD’nin İran’a yönelik yaptırımları nedeniyle risk almak istemediklerini belirterek “İran’dan petrol alımını durdurduk.” dedi.

Alekperov, başkent Moskova’da, ABD tarafından kasımda yürürlüğe konması beklenen İran yaptırımlarını değerlendirdi.

İran’a yönelik yaptırımlarla ilgili yoğun bir çalışma yürüttüklerine işaret eden Alekperov, “Durumun netleşmesi için kasımdan sonra yaşanacak gelişmeleri bekliyoruz.” dedi.

Lukoil’in uluslararası bir şirket olduğunu anımsatan Alekperov, “Yaptırımlarla ilgili riskler çok büyük ve herhangi bir kısıtlamayı ihlal etmeyeceğiz. İran’dan petrol alımını durdurduk.” diye konuştu.

ABD yönetiminin İran'ın petrol ticaretini hedef alan ikinci aşama yaptırımlarının 5 Kasım’da devreye alınması bekleniyor.

Dünyanın en büyük entegre petrol ve doğalgaz şirketlerinden Lukoil, küresel petrol üretiminin yaklaşık yüzde 2'sini gerçekleştiriyor.

Güncelleme Tarihi: 05 Ekim 2018, 11:38
YORUM EKLE

Kontek

Repg

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını