İlk güneş enerji santralini KKTC'de kurdu

Turkcell, 2016 yılından beri enerji yatırımı iştiraki olan Enerjicell ile  ilk güneş enerji santralini KKTC'de devreye aldı.

İlk güneş enerji santralini KKTC'de kurdu
Endüstrideara

İSTANBUL (AA) - Turkcell, 2016 yılından beri enerji yatırımı iştiraki olan Enerjicell ile  ilk güneş enerji santralini KKTC'de devreye aldı.

Turkcell tarafından yapılan basın açıklamasına göre, 900 KWp kurulu gücü bulunan Kuzey Kıbrıs Turkcell Güneş Enerji Santrali, yaklaşık 6 milyon lira tutarında yatırımla 4,5 ay gibi oldukça kısa bir sürede inşa edildi.

Akdeniz'in üçüncü büyük adası olan KIbrıs'da faaliyetlerine devam eden Kuzey Kıbrıs Turkcell'in ilk ve tek güneş enerji santrali, 10 dönümlük bir arazi üzerine kuruldu.

2 bin 500 adet yüksek verimli panel ile 9 adet santral tipi inverter kullanılan santralde orta gerilim üzerinden şebekeye yıllık tahminen 1 milyon 510 bin 918 kilovatsaat enerji sağlayacak santral ile doğaya 906 bin 481 kiloluk karbon emisyonu salımının engellenmesi hedefleniyor.

Santral sayesinde ayrıca, Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu (KIB-TEK) şebekesindeki talep yükünün hafiflemesi ile  bölgenin enerji kalitesinin iyileştirilmesine de katkıda bulunması amaçlanıyor. 

Güncelleme Tarihi: 16 Mayıs 2019, 15:39
YORUM EKLE

Kontek

Vat

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını