banner573
x

IE1 elektrik motorlarını değiştirerek fabrikalarda enerji tasarrufu sağlayabiliriz

Enerjisini Üreten Fabrikalar programının bu haftaki konuğu Merkez Motor İdari Direktörü Kerim Koç oldu. Koç ile elektrik motorlarının enerji tasarrufuna etkisini konuştuk.

IE1 elektrik motorlarını değiştirerek fabrikalarda enerji tasarrufu sağlayabiliriz
EndüstriForum

Enerjisini Üreten Fabrikalar programının bu haftaki konuğu Merkez Motor İdari Direktörü Kerim Koç oldu. Elektrik motorlarının fabrikalardaki enerji verimliliğine olan etkisini konuşmak amacıyla bir araya geldiğimiz Koç, “Merkez Motor olarak 20 yıldır sektörde faaliyet gösterdiğimiz için sanayinin tüm gelişimine tanıklık ettik. Yıllar içerisinde elektrik motorları alanında faaliyet gösteren üreticilerin sayısı artmaya başladı. Bu ürünün geçmişine baktığınız zaman üretimin azlığı, talebin fazla olması ile birlikte kalite arttı. Bu alanda Ar-Ge çalışmaları devam ediyor. IE3 Premium, IE4 Premium gibi sınıfları artıyor.” dedi.    
Koç, “IE1 elektrik motorlarının Türkiye’de kullanım miktarı 3 ila 4 milyon arasında değişiyor. Bu rakam yarı yarıya inerse Keban Barajı’nın elektrik üretiminin yarısını kazanacağız. Elektrik motorlarına yatırım gerçekleştirdiğiniz zaman kendisini 53 ay gibi kısa süre içerisinde amorti ediyor. Biz elektrik için harcanan yüksek maliyetleri en aza indirebilmek için bu yatırımın mutlaka yapılması gerektiğini öneriyoruz.” sözleriyle fabrikaların kalbi sayılan elektrik motorlarının önemine değindi. 
Elektrik motorlarına yapılacak olan yatırım ile enerji alanında nasıl tasarruf elde edilebileceğini anlatan Merkez Motor İdari Direktörü Kerim Koç, ihracata yönelik hedeflerini de anlattı. 
 

Güncelleme Tarihi: 09 Ağustos 2019, 15:01
YORUM EKLE

Enerji

Proses Zirvesi

Dergiler
Partnerler