banner1322
x

“Güneş enerjisi sektörünün ihtiyaçlarına yönelik ürün geliştiriyoruz”

Enerjisini Üreten Fabrikalar Programı'nın bu haftaki konuğu Kotra Sigorta Genel Müdürü Osman Tüken oldu. Tüken, güneş enerjisi sektörünün ihtiyaçlarına yönelik ürün geliştirdiklerini söyledi.

“Güneş enerjisi sektörünün ihtiyaçlarına yönelik ürün geliştiriyoruz”
Merus Power, Aha Teknoloji Teşvik

Enerjisini Üreten Fabrikalar programının bu haftaki konuğu Kotra Sigorta Genel Müdürü Osman Tüken’di. Tüken ile yenilenebilir enerji sektörüne olan ihtiyacın artmasıyla birlikte sigorta sektörüne duyulan ihtiyacı konuştuk. 

Tüken, “Yenilenebilir enerjiye dönüş ve enerji verimliliğinin gündemde olduğu bir atmosfer yaşıyoruz. Sigorta sektörünün de bu kavramlara ayak uydurması gerektiği bir gerçek. Sigorta sektörü her ne kadar canla başla çalışıyor olsa da bazı terimlerin bizim hayatımıza yeni girmesinden dolayı gelişimi çok hızlı olmuyor. Sigorta ürünlerinin sektörlere adaptasyonu gerekiyor. İki yıla kadar önce güneş enerji santralleri kurulumu yaparken zorlanıyorduk. Bazı sigorta şirketleri teminat veremiyordu. Biz Kotra Sigorta olarak beş yıldan beri yenilenebilir enerji sistemlerine özel bir ilgi duyuyoruz ve ona göre çalışmalar yapıyoruz. Çeşitli ürünlerin geliştirilmesine yönelik trendlerin içerisinde yer alıyoruz. Türkiye genelinde yaklaşık 400 MW’lık bir fotovoltaik enerji santraline sigorta güvencesi sağladık. Bu yatırımları yapan yatırımcılarla sürekli bir diyalog içerisindeyiz. Güneş enerjisi santrallerinde güç aşımı sorunları yaşanıyor. Yaşanması olası olan bu finansal risk karşısında güvence sağlayabiliyoruz. Bu yeni geliştirdiğimiz bir teminattır. Güneş noksanlığı neticesinde daha düşük bir üretim olursa buna da teminat sağlıyoruz. Kotra Sigorta olarak güneş enerjisi ile ilgili ürünler geliştirmeye devam ediyoruz.” Sözleriyle çalışmalarını anlattı. 

Güneş enerjisi sektörünün ihtiyaç duyduğu ürünleri ve hangi konularda yatırımcının kendisini güvence altına almak istediğini konuştuğumuz Kotra Sigorta Genel Müdürü Osman Tüken ile Enerjisini Üreten Fabrikalar programında keyifli bir sohbet gerçekleştirdik. 

Güncelleme Tarihi: 21 Ağustos 2019, 15:39
YORUM EKLE

Kontek

Aha MerusPower

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını