GDZ Elektrik Dağıtım'dan başarılı proje

Tarımsal faaliyetlerin yanı sıra sulamanın da yaygın olduğu Manisa’nın Sarıgöl bölgesinde, tüketicilerinin sayaçlarını son teknoloji akıllı sayaçlar ile değiştiren GDZ Elektrik Dağıtım, bunu Radyo Frekans (RF) teknolojisi ile yapıyor.

GDZ Elektrik Dağıtım'dan başarılı proje
Endüstrideara

Tüm insanlık için büyük önemi bulunan elektriğin dağıtılması aşamalarında son nokta olan ve enerjinin ölçümlenmesini sağlayan akıllı sayaçların öneminden yola çıkılarak yürütülen proje ile akıllı şebeke uygulamalarının GDZ Elektrik Dağıtımın ulaşabildiği tüm alanlara yayılması amaçlanıyor. Koyulan bu amaç sebebi ile tarımsal faaliyetin yanı sıra sulamanın da sık yapıldığı Manisa’nın Sarıgöl bölgesi proje için pilot bölge olarak belirlendi. Sarıgöl'de bulunan ve neredeyse 1.250 tüketim noktasından başlayan projede, uzaktan erişim teknolojileri kullanılacak. Böylece alanın coğrafi ve iklimsel koşulları sebebiyle yaşanan zorluklar en aza indirilecek. Koyulan sayaçlar ile güvenli ölçüm yapıp tüm emniyet ve gizlilik açıkları bertaraf edilecek.

ENERJİ KAYIPLARI İLE MÜCADELEDE ETKİLİ ROL OYNAYACAK

Projenin öncesinde akıllı sayaçların dünya standartlarındaki alternatiflerini de incelediklerini ve buna göre yol haritalarını çizdiklerini söyleyen GDZ Elektrik Dağıtım, Tüketici Hizmetleri Müdürü Şirvan Erinanç, konu ile ilgili şunları söyledi: ''Tüketicilerimizin yürüttüğümüz bu pilot projeden en yüksek düzeyde fayda sağlamasını amaçlıyoruz. Projede kullanılacak olan sayaçlar radyo frekansı ile içindeki tüm verileri bir toplayıcıya iletecek. Bu veriler GPRS (GSM aracılığıyla) üzerinden bilgisayarlara aktarılarak kesintisiz veri iletişimi sağlanmış olacak. Bu uygulama ile sayaçlardan alınan uyarıların izlenerek şebekedeki aksaklıklar eş zamanlı belirlenecek, arıza kaynakları daha hızlı tespit edilecek ve onarım çalışmaları hız kazanacak bu sayede de kesintiler azalacak. Aynı zamanda kayıp enerjinin noktasal olarak tespitine de imkan sağlayan bu yapı, enerji kayıpları ile mücadelede de etkili rol oynayacak.”

İlk aşamada projeye yaklaşık 650 bin TL yatırım gerçekleştirilirken, tüm dünyamızı kaplayan teknolojiyi işlerine, dağıtım sistemlerine dahil eden şirketler, diğer kamu hizmeti veren firmalarla birlikte Türkiye akıllı şebekesinin gelişmesine katkıda bulunuyor.

YORUM EKLE

Aemot

Vat

Dergiler