banner1322
x

Enervis, üreticilere zorunlu enerji etüdünü hatırlatıyor

Üreticilerin ve enerji tüketimi yıllık 5.000 TEP’ten fazla olan firmaların dört yılda bir zorunlu enerji etüdü yaptırmaları gerektiğini hatırlatan Enervis, enerji etüdü ikinci döneminin bu yıl sona ereceğini söylüyor.

Enervis, üreticilere zorunlu enerji etüdünü hatırlatıyor
Endüstrideara

Türkiye’de elektrik tüketiminin yüzde 40’ının ve doğal gaz tüketiminin yüzde 26’sının sanayide gerçekleştiğini ifade eden Enervis Genel Müdürü Osman Kipoğlu, Enerji tüketimi 5.000 TEP ve üzerinde olan firmaların her dört yılda bir zorunlu olarak yaptırmaları gereken enerji etüdünün ikinci dönemi bu yıl sona erdiğini hatırlatıyor ve 2019 sonuna kadar etüt yaptırmayan işletmelere cezai işlem uygulanacağını belirtiyor. Enerjinin etkin kullanılması ve israfın önlenmesi açısından önemli bir adım olduğunu belirten Kipoğlu, yapılan araştırmalar kapsamında sanayide en az yüzde 20, binalarda en az yüzde 36, ulaşımda ise en az yüzde 15 tasarruf potansiyeli olduğunun altını çiziyor. Kipoğlu, konuşmasına şu sözlerle ifade ediyor: “Türkiye’nin enerjisini etkin kullanması, israfı önlemesi ve ekonomi üzerindeki yükün hafifletilmesi için önemli adımlar atıyor. Bu adımlardan biri ise enerji etüdüdür. Yıllık enerji tüketiminin 5.000 TEP ve üzerinde olan firmaların yaptırmalarının zorun olduğu bu çalışma ile verimliliği artacak ve maliyetler açılacak.”

“CEZAİ İŞLEM UYGULANACAK”

“Bu yılın sonuna kadar enerji etüdü yaptırmayan işletmelere 5627 sayılı Enerji Verimliliği Kanunu uyarınca cezai işlem uygulanacak.” diyerek konuşmasına devam eden Enervis Genel Müdürü Osman Kipoğlu, bu alanda firmalara danışmanlık hizmeti verdiklerini ifade ediyor. Enervis’in enerji verimliliği alanında ölçümden etüte, raporlamadan uygulamaya kadar pek çok alanda hizmet verdiğini belirtiyor. Enerji verimliliği uygulamaları alanında ise bugüne kadar 634 proje geliştirdiklerinin altını çiziyor.

Güncelleme Tarihi: 11 Mart 2019, 18:22
YORUM EKLE

Kontek

DalElektrik Solar Banner dikey

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını