Enerji tasarrufu ile dışa bağımlılığı azaltabiliriz

Yapılarda Enerji Verimliliği Derneği İcra Kurulu Başkanı Prof. Dr. Emre Alkin, enerji ihtiyacının acilen makul seviyeye indirilmesi gerektiğini söyledi. Alkin, "Enerji tasarrufu ile dışa bağımlılığı azaltabiliriz. Artık binaları sadece ısıtırken değil, soğuturken de mantıklı davranışlarda bulunmak gerekiyor."

Enerji tasarrufu ile dışa bağımlılığı azaltabiliriz
Endüstri 40 Zirvesi

İZMİR (AA) - Yapılarda Enerji Verimliliği Derneği (VERİMDER) İcra Kurulu Başkanı Prof. Dr. Emre Alkin, Türkiye'deki enerjinin yüzde 40'ının binalarda tüketildiğini, enerji tasarrufu ile dışa bağımlılığın azaltılabileceğini belirterek, "Artık binaları sadece ısıtırken değil, soğuturken de mantıklı davranışlarda bulunmak gerekiyor." dedi.

Enerji tasarrufu ve ısı yalıtımı konusunda farkındalık çalışmaları yürüten VERİMDER'in Anadolu Buluşmaları Samsun ve Antalya'nın ardından İzmir'deki bir otelde düzenlendi.

Derneğin İcra Kurulu Başkanı Prof. Dr. Emre Alkin, Türkiye'nin sürekli enerji fiyatlarının artışı ile karşı karşıya olduğunu, enerji temin edilen ülkelerle diplomatik ilişkilerin büyük önem taşıdığını kaydetti.

Binalarda yalıtım konusuna dikkat çekmek istediklerini aktaran Alkin, "Enerji ihtiyacının makul boyuta indirilmesi lazım. Enerji tasarrufu ile dışa bağımlılığı azaltabiliriz. Artık binaları sadece ısıtırken değil, soğuturken de mantıklı davranışlarda bulunmak gerekiyor. Türkiye'deki enerjinin yüzde 40'ı binalarda tüketiliyor. Binaların da yüzde 85'i doğru düzgün yalıtılmış değil." dedi.

Alkin, binalarda zorunlu hale getirilen Enerji Kimlik Belgesi'nin (EKB) enerji verimliliği ve ısı tasarrufunun çok önemli olduğunu vurgulayarak, şöyle devam etti:

"Yeni ev alırken ya da kiralarken evin konumu ve iç tasarımı kadar EKB'ye sahip olması da önemli. Piyasada pek çok sahte belge ile karşılaşılıyor. Bu nedenle mutlaka evinizin belgesini sorgulayın. Sahte olmayan belgede evin en verimli ve yüksek sınıfta olmasına dikkat edin. Eviniz sıcak bir yuva olurken bütçe dostu da olsun."

Güncelleme Tarihi: 11 Ekim 2018, 15:25
YORUM EKLE

Aemot

Repg

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını