Enerji sektöründe flaş gelişme

Enerji sektörünün merakla beklediği haber dün geldi. Resmi gazetede yayınlanan kararnameye göre bugün itibari ile lisanssız yenilenebilir enerji santrali kurulu güç üst sınırı 5 MW’a çıkarıldı.

Enerji sektöründe flaş gelişme
Endüstrideara

Yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı üretim faaliyet gösteren tesisler için uygulanacak fiyat ve süreler ile ilgili yerli katkı ilavesinde değişiklik yapılmasına ilişkin kararname dün çıkarıldı. Cumhurbaşkanı Kararı Resmi Gazete’nin 10 Mayıs 2019 tarihli sayısında yayınlandı. Yayınlanan kararnameye göre bugün itibari ile lisanssız yenilenebilir enerji santrali kurulu güç üst sınırı 5 MW’a çıkarıldı. Lisanssız yönetmenliğin ise ayrıca çıkması ve bu kararname ile ilgili yönetmeliğin hazırlanması bekleniyor. Yapılan değişikliğe göre; YEK Destekleme Mekanizması’na tabi üretim tesislerinde üretilen ihtiyaç fazlası elektrik enerjisi için, EPDK’nın belirlediği kendi abone grubuna ait perakende tek zamanlı aktif enerji bedelinin ilgili tesis işletme giriş tarihinden itibaren 10 yıl süre ile geçerli olması kabul edilecek. 

Detayları Resmi Gazete'nin internet sitesinden inceleyebilirsiniz. http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2019/05/20190510-10.pdf 

Güncelleme Tarihi: 10 Mayıs 2019, 12:06
YORUM EKLE

Kontek

DalElektrik Solar Banner dikey

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını